July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଆଜିର ମଜାଦାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତର – ନିଜ ଦିମାଗର ଘୋଡାକୁ ଦୌଡାନ୍ତୁ, ଓ ଏହି ଫଟୋରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଝିଅକୁ ଖୋଜ, ସଠିକ୍ ଜବାବ୍ ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ..

କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ବୁଦ୍ଧି କିମ୍ବା ବୁଝିବାର ପରୀକ୍ଷା ନେଉଥିବା ଏକ ପ୍ରକାରର୍ ପ୍ରଶ୍ନ, ବାକ୍ୟ ଅଥବା ବର୍ଣ୍ଣନ ପୁର୍ବରୁ କହନ୍ତି କି ଯେଉଁଥିରେ କେଉଁ ବସ୍ତୁ ଲକ୍ଷଣ କିମ୍ବା ଗୁଣକୁ ବୁଲାଇକରି ଭ୍ରାମକ ରୁପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ଓ ତାହାକୁ ବୁଝିବା ଅଥବା ସେହି ବିଶେଷ ବସ୍ତୁଙ୍କ ନ ବତାଇବା ପ୍ରସ୍ତାବ କରାଯାଇଛି, ଏହାକୁ ବୁଝୋବଳ କୁହାଯାଏ , ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ମନା କରାଯାଇପାରିବନାହିଁ, ସେହି ପରି ପହେଲିକୁ କେବେ ଅଣଦେଖା କରିହେବନାହିଁ , ସେହି ପରି ପହେଲିକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଈପାରିବନାହିଁ , ପହେଲି ଆଦିକାଳରୁ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଭାଗ ରହିସାରିଛି, ନା କେବଳ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିଥାଏ , ଦିମାଗକୁ ଚୁସ୍ତ ଏବଂ ତରୋତାଜା ରଖିଥାଏ ।

କଣ ଆପଣ ଏହି ଫଟୋରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ ଝିଅ ନଜର୍ ଆସୁଛି ?ଆପଣ ଦେଖିଥିବେକି ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ବସିଥିବା କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ସହପାଠି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ଭଲ ତଥା ବହୁତ ଜଲଦି ବୁଝିପାରିଥିବେ , ଯାହାର କାରଣରୁ ସେ ବହୁତ ସମ୍ମାନ ପାଇଥାଏ,  ଓ ଆପଣ ଦୁଃଖି ମନରେ ବସିରହିଥାନ୍ତି , ତେବେ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ , କି ତେଜ ଦିମାଗ ହୋଇଯାଇଥାଏ,  ତେବେ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସେ କି ଆପଣ ଏତେ ଚାଲାକ୍ କେମିତି ହେଲେ

କିଛି ଲୋକ ଛୁଆବେଳରୁ ତେଜ ଦିମାଗ ବାଲା ହୋଇଥାନ୍ତି , ବୋଧେ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗବାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଈଥିବା କିଛି ଉପହାର ଅଛି କିମ୍ବା ଏମିତି ବାତାବରଣରୁ ନିଜ ଜୀବନରେ ଆପଣାଇନିଅନ୍ତି ଓ ତେଜ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କୁହାଯାଏ , କାରଣ କିଛି ବି ହେଉ , ଏଠାରେ କଥା ବୁଝିବାର ଦରକାର ଅଛି, କେଉଁ ଆଇକ୍ୟୁ ଲେବୁଲ୍ କିମ୍ବା ତାହାର ବୁଦ୍ଧିମତା ଯଦି ଭଲ ଅଟେ, ଏହା କେଉଁ ଚମତ୍କାର ନୁହେଁ ।

ଏହି ଫଟୋରେ ଏକ ଝିଅ ଲୁଚି ରହିଛି, ତାହାକୁ ଖୋଜିବାର ଅଛି । ଆପଣ ବି କିଛି ପରିଶ୍ରମ କରି ସେହି ବିଶେଷ ସ୍ତରରେ ତେବେ କଣ ସେଥିରୁ ଉଚ୍ଚା ଉଠିପାରିବେ , ଆଗକୁ କହିବାକୁ ଯାଊଛୁ କିଛି ସାମାନ୍ୟ ଟିପ୍ସ କୁ ଆପଣାଇକରି ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଜ ବୁଦ୍ଧିର ସ୍ତରରେ ବୁଦ୍ଧି ଆଣିପାରିବେ , ଓ ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିଲେ ଖୁସି ରହିବେ କି ଏହା ବହୁତ ସହଜ ଉପାୟ ଅଟେ ଯାହା ସରଳତାରୁ ଆପଣଙ୍କ ସବୁଦିନ ଗତିବିଧିରୁ ସାମିଲ୍ କରାଯାଇପାରିବ

କେଉଁ ବି ପରୀକ୍ଷାରେ ଅଧିକାଂଶ ଦିମାଗୀ କ୍ଷମତା ଯାଞ୍ଚ କରିବାପାଇଁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରାଯାଇଥାଏ, ବହୁତ ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତର ବହୁତ ସହଜ ହୋଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ ସବୁ କାହାକୁ ଏହା ଭଲରେ ବୁଝାପଡେ ନାହିଁ , ଏମିତିରେ ଦିମାଗ ବୁଲାଇବାର ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ପ୍ରତିଯୋଗୀକୁ ବୁଝାପଡେନି, କି ସେ କଣ ଉତ୍ତର ଦେବ ।

କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଫଟୋରେ ଏରୋପ୍ଲେନ୍ ନଜର୍ ଆସୁଛି ?

ଆଜିର ସମୟରେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଏକ ଏମିତି ଆଡ୍ଡା ହୋଇଛି ଯେଉଁଠି ଲୋକ ସବୁକିଛି କରନ୍ତି ତାହାପୁର୍ବରୁ ସ୍କୁଲ୍ କଲେଜ୍ କିମ୍ବା ସାଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ହେଉଥିଲା,  ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଲୋକେ ଫଟୋ, ବିଚାର,ହସ ମଜାକ୍ ସବୁକିଛି ହୋଇଥା,ଏ, ଜ୍ଞାନବର୍ଦ୍ଧକ ପହେଲି, ପ୍ରଶ୍ନ ଜବାବ୍ ବାଲା ପୋଷ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି ପୋଷ୍ଟକରିଥାନ୍ତି । ଯାହାର ଯଦି ଆମେ ସଠିକ୍ ଉପଯୋଗ କରିଲେ ଆମେ ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବା ଓ ବୁଝିବାକୁ ମିଳିପାରେ,  ତାହା ବି ଘରେ ବସି ।

ଯେପରି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ କି କେଉଁ ବି ପ୍ରତିଯୋଗୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍ ହେବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଆଇକ୍ୟୁ ଭଲ ହେବା ଦରକାର ଓ ଆପଣଙ୍କ ନଜର ବହୁତ ତେଜ୍ ହେବା ଦରକାର, ଆପଣଙ୍କ କ୍ୱିକ୍ ରିପ୍ଲାଇ ଓ ତିଖା ନଜର ଆପଣଙ୍କ ପରିକ୍ଷାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍ ପାଇଁ କିଛି ପଜଲ୍ ଦେଖାଇପାରିବେ, ଯାହା ଆପଣ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *