July 25, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

୧୫ ମିନିଟ ପ୍ରତିଦିନ କରନ୍ତୁ ଏପରି ଆଉ ଦେଖନ୍ତୁ ଚମତ୍କାର – ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଖୁସି ରେ ନାଚି ଉଠିବେ ଆପଣ…

1 min read

ଏକ ହସ୍ତମୁଦ୍ରା ହେଉଛି ଯୋଗ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଧର୍ମରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏକ ହାତ ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ଯାହା ସାଙ୍କେତିକ, ରୀତିନୀତି ଏବଂ କିମ୍ବା ଚିକିତ୍ସା ହୋଇପାଇଁ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଶବ୍ଦ ସଂସ୍କୃତ ଶବ୍ଦରୁ ଆସିଛି, ହାସ୍ତା, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି “ହାତ”, ଏବଂ ମୁଦ୍ରା, ଯାହାର ଅର୍ଥ “ବନ୍ଦ”, “ଚିହ୍ନ” କିମ୍ବା “ଆକୃତି”।ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିତି ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଶରୀର ଆରାମଦାୟକ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହସ୍ତା ମୁଦ୍ରା ବସିବା, ପ୍ରବୃତ୍ତି, ଠିଆ ହେବା କିମ୍ବା ଚାଲିବା ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଇପାରେ। ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକ ଧ୍ୟାନରେ ମନକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏବଂ ଆସାନ ଅଭ୍ୟାସ ସମୟରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରବାହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ହସ୍ତ ମୁଦ୍ରା ଗୁଡିକ ଯୋଗ ଏବଂ ପ୍ରଣାୟମ ର ଅଙ୍ଗ ଅଟେ।ଧ୍ୟାନ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାରକରନ୍ତି। ଏଗୁଡିକର ଅନେକ ପଜେଟିଭି ପ୍ରଭାବ ଶରୀର ପାଇଁ ରହିଛି।

ମୁଦ୍ରାର ଅଭ୍ୟାସ ଶାନ୍ତ ମନ ଏବଂ ଆତ୍ମ-ଶରୀର ଏବଂ ମନ ଉପରେ ଏକାଗ୍ରତାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ମୁଦ୍ରାର ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ ଭିତର ଚେତନା ଏବଂ ଆତ୍ମ-ସଚେତନତାକୁ ଜାଗ୍ରତ କରେ।ମୁଦ୍ରା ଅଭ୍ୟାସ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣକୁ ଏକ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଯୋଗ ଶାସ୍ତ୍ର ଯାହାକୁ ପତାଞ୍ଜଳୀ ଋଷି ଲେଖିଥିଲେ ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମୁଦ୍ରା ଅଛି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନସ୍ତାତ୍ତ୍ୱିକ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଶକ୍ତି ତନ୍ତ୍ର କୁ ସଫା କରି ଶରୀର ଏବଂ ମନ ଉପରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରାଯାଏ । ଯୋଗରେ ଯଦିଓ ହାତ ମୁଦ୍ରା ସବୁଠୁ ସାଧାରଣ, ତଥାପି ମୁଣ୍ଡ, ପୋଷ୍ଟୁରାଲ୍, ଲକ୍ ଏବଂ ପେରାଇନାଲ୍ ମୁଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଏପରି ଏକ ମୁଦ୍ରା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହାକୁ ଦିନକୁ ମାତ୍ର 10 ରୁ 15 ମିନିଟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ର ସମସ୍ତ ରୋଗ ସମୂଳେ ନାଶ ହେବ। ଥଣ୍ଡା, ବାତ, କଫ,ପୀତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା କୁ ଦୂର କରେ ଏହି ମୁଦ୍ରା। ଏହାଛଡା ପେଟ ର ସମସ୍ୟା , କେଶ ଦୁର୍ବଳତା, ଆଖି ର ଶକ୍ତି କମ ଆଦି ରୋଗ କୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ କରେ ଏହି ମୁଦ୍ରା।

ଆପଣଙ୍କ ଅନାମିକା ଆଙ୍ଗୁଠି କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପରେ ମୋଦି ନିଜ ବୁଢ଼ା ଆଙ୍ଗୁଠି ମୂଳକୁ ଟଚ୍ କରନ୍ତୁ। ଅନାମିକା ଆଙ୍ଗୁଠି ହେଉଛି କାଣୀ ଆଙ୍ଗୁଠି ପାଖରେ ଯେଉଁ ଆଙ୍ଗୁଠି ଅଛି। ବୁଢ଼ା ଆଙ୍ଗୁଠି ପଟରୁ ଗଣିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ 4 ନମ୍ବର ଆଙ୍ଗୁଠି। ଏହାକୁ ମୋଡ଼ି ବୁଢା ଆଙ୍ଗୁଠି ତଳେ ଚାପି ରଖନ୍ତୁ। ଦୁଇ ହାତରେ ଏହିପରି କରନ୍ତୁ। ପ୍ରାୟ ପନ୍ଦର ମିନିଟ ଧରି ଏଭଳି ରଖି, ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଆଣିବା କରନ୍ତୁ। କିଛି ଦିନ କରିବା ପରେ ଦେଖିବେ ଆଖି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ହୋଇଯିବ। ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଥଣ୍ଡା କଫ ଆଦି ରୋଗ ଦୂର ହେବ। ଏଭଳି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ମୁଦ୍ରା ରହିଛି ଯାହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ ଫାଇଦା ଆଣିଦେଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *