July 25, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାର ଫାଇଦା ଅନେକ – ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚଯ୍ୟ ହେବେ ଆପଣ …

ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାର ଉପକାରିତା କେହି ଜାଣନ୍ତି କି ନାହିଁ, ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। କେତେକ ଅଧ୍ୟୟନ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାର ଲାଭ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ।ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ରୁ ଅନେକ ପୋଷଣ ଆମ ଶରୀର କୁ ମିଳିଥାଏ।ତଥାପି, ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ, ସିଝା ଅଣ୍ଡାକୁ ଅତି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ସିଝାଅଣ୍ଡା ଖାଇବାର ଲାଭ ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି, ଓଜନ ହ୍ରାସ, ରକ୍ତ ହ୍ରାସକୁ ରୋକିବା, ଆଖିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା, କେଶ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆପଣ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାର ଉପକାର ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବେ । ଚାଲନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ଜାଣିବା।

ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଆପଣ ନିଜ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରେଇ ପାରିବେ ଅନେକ କୁହନ୍ତି ଯେ । ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମେଦ ବହୁଳତା ଅଟେ। ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ କଥା ନୁହେଁ। ଆପଣ ସକାଳେ ଦୁଇଟି ଅଣ୍ଡା ବ୍ରେକ୍ ଫାଷ୍ଟ ରେ ଖାଅନ୍ତୁ। ଅଣ୍ଡା କୁ ସିଝାଇ ତାର ମଝି ହଳଦିଆ ଅଂଶ ଟିକୁ ଖାଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏଥିରେ ଅଧିକ ଫ୍ୟାଟ ଥାଏ। ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ମୋଟା ହୋଇଯିବେ। କେବଳ ଧଳା ଅଂଶ କୁ ଖାଇଲେ ଏଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ ଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ବଡ଼ି ବନେଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ।

ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ବହୁତ ଲାଭ ଦିଏ କାରଣ ଏଥିରେ କୋଲନ୍ ଥାଏ ଏବଂ ଏହି କୋଲନ୍ ହେଉଛି ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯାହା ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କ, ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କ, କୋଷରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ମେମ୍ବ୍ରାନ୍ର ଗଠନକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କ ସହିତ ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆମର ମସ୍ତିଷ୍କର ବିକାଶ ସହିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଉପକୃତ ହୁଏ। ଏହା ଦୁର୍ବଳ ଅଟେ ।

ଆଖି ପାଇଁ ଭଲ – ଯଦି ଆମେ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇଥାଉ ତେବେ ଏହା ଆମ ଆଖି ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ କାରଣ ଅଣ୍ଡାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଥାଏ ଯାହା ଆମ ଆଖି ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ।ଆମ ଆଖି ଭିତରେ ଦେଖିବାର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ, ଯଦି ଆମ ଆଖିରେ କ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ, ଯଦି ଆପଣ ଚଷମା ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆପନଙ୍କୁ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହା ଆମ ଆଖିର ଇନ୍ଦ୍ରିୟକୁ ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ଓ ସବଳ କରିଥାଏ।

ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ର ମାଂସ ପେଶୀ ମାନଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ମିଳେ। ମାଂସ ପେଶୀ ଶକ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବା ସହ ଏକ୍ସର୍ସଇଜ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ହୃଷ୍ଟ ପୃଷ୍ଠ ହୁଏ। ତେବେ ଜାଣିଲେ ତ ସିଝାଇ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାର ଫାଇଦା କେତେ। ଆଜି ହିଁ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା କୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *