July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ବିଜୁଳିର ତାରରେ ବସିଥିବା ଚଢେଇଙ୍କୁ କଣ ପାଇଁ ଲାଗେ ନାହିଁ କରେଣ୍ଟ? ଯେବେ କି ବାଦୁଡିଙ୍କୁ ଲାଗିଥାଏ କରେଣ୍ଟର ଝଟକା

ବିଜୁଳିର ତାରରେ ଚଢେଇ ବସିବା ସାଧାରଣ କଥା ଅଟେ, ଓ ଏହା ଆମେ ତାଙ୍କୁ ବିଜୁଳିର ତାରରେ ବସିଥିବାର ଦେଖିଥାଉ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ଅଛି କି ବିଜୁଳି କଣ ହୋଇପାରେ, କିଛି ସେକେଣ୍ତରେ ହିଁ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଏ , ଚଢେଇଙ୍କ ସହ ଏମିତି ହୁଏ ନାହିଁ, ବିଜୁଳିର କ୍ଷମତା ସେମିତି ଅଧିକା ଥାଉ କି କମ୍, ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଯେଉଁଠି ଗୋଟେ ଚଢେଇ ବିଜୁଳିର ତାରରେ କରେଣ୍ଟ ଲାଗେ ନାହିଁ ସେମିତି ବାଦୁଡିକୁ ଏହି କରେଣ୍ଟ ଲାଗିଯାଏ , ଆଜି ଆମେ ଏହି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଊଛୁ ଏମିତି କଣପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଯେବେ ଚଢେଇ ବିଜୁଳିର ତାରରେ ବସିଥାନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ କରେଣ୍ଟ ଲାଗେ ନାହିଁ ଏହା ପଛରେ ଏକ କାରଣ ରହିଛି, ସେ ଏହା କାରଣ କି ସେମାନେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ତାରରେ ବସିଥାନ୍ତି, ସେ ନିଜ ଦୁହେଁ ପାଦକୁ ଗୋଟେ ତାରରେ ରଖିକରି ବସନ୍ତି, ଦ୍ୱିତୀୟ ତାରରେ ଏହା ସଂଯୋଗ ହୋଇନଥା,ଏ ଯାହାର କାରଣରୁ ସର୍କିଟ୍ ପୁରା ହୋଇପାରେ ନାହିଁ, ଏଥିପାଇଁ ଚଢେଇଙ୍କୁ କରେଣ୍ଟ୍ ଲାଗିପାରେ ନାହିଁ, ଓ ସେମାନେ ବଞ୍ଚିଯାଆନ୍ତି, କହିଦେବୁ କି ଚଢେଇଙ୍କ ଶରିରର କୋଷିକା ଓ ଉତକ ଅବରୋଧ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କେବେ କରେଣ୍ଟ ଲାଗିନଥାଏ ।

ବାଦୁଡି ବିଜୁଳି ତାରରେ ଝୁଲିବା ସାମାନ୍ୟ କଥା ହୋଇଥାଏ,  ବିଜୁଳିର ଝଟକାରେ ମରିଯାଇଥିବା ବାଦୁଡିଙ୍କୁ ଦେଖିଥିବେ, ଓ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବିଥିବେ ଚଢେଇଙ୍କ ସହ ଯେପରି ହୋଇଥାଏ । ସେମିତି ତାଙ୍କ ସହ କଣ ପାଇଁ ହୋଇନଥାଏ , ଓ ବାଦୁଡିଙ୍କୁ କଣପାଈଁ କରେଣ୍ଟ୍ ଲାଗେ ? ଏହାର ପଛରେ ଏକ କାରଣ ଅଛି,କିନ୍ତୁ ସମସ୍ୟା ତାଙ୍କର ପୋଜିସନ୍ କୁ ନେଇକରି ହୋଇଥାଏ, ବାଦୁଡି ବି ତେବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରେଣ୍ଟ୍ ଲାଗେ ନାହିଁ ଯେବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ସର୍କିଟ୍ ପୁରା କରିନଥାଏ ।

କହିଦେବୁ କି ବାଦୁଡି ଓଲଟା ଝୁଲିଥାନ୍ତି, ଓ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ବଡ ଡେଣା ବହୁତଥର ଭୁଲରେ ଅନ୍ୟ ତାର କନେକ୍ସନ୍ ରେ ଲାଗିଯାଏ , ଏମିତିରେ ସର୍କିଟ୍ ପୁରା ହେବା ସହ ତାଙ୍କୁ କରେଣ୍ଟ ଲାଗିଯାଏ , ବିଜୁଳିର ଖମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଗରମ ତାର ସହ ଏକ ତାର ବି ଯାଇଥାଏ, ବାଦୁଡି ତାରରେ ଚଢେଇ ପରି ସିଧା ବସନ୍ତି ନାହିଁ, ଏମିତି ଓଲଟା ଝୁଲିରହିବା କାରଣରୁ ଭୁଲରେ କେଉଁ ଡେଣା ତାରରେ ଲାଗିଯାଏ, ଓ ଜୋର୍ ଝଟକା ଲାଗେ, ଓ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଏ , ଯଦି ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସହ ଏମିତି ହୋଇଛି ତେବେ କରେଣ୍ଟ ଲାଗିବ, ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଚଢେଇଙ୍କ ବି ଜୀବନ ଚାଲିଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *