July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଓକିଲଙ୍କର କଳା କୋଟ ପିନ୍ଧିବା ପଛର ଏହି ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ସତ,ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତଦେବେ..

ଆମ ଦେଶରେ ଗରମ ହେଉ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ସବୁ ଋତୁରେ ଓକିଲ ଏବଂ ଜଜ କଳା କୋଟ ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କଣ କେବେ ଆପଣମାନେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଓକିଲ କଳା କୋଟ କାହିଁକି ପିନ୍ଧନ୍ତି, ତ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ ଯେ ଓକିଲଙ୍କର କଳା କୋଟ ପିନ୍ଧିବାର କାରଣ। ଆପଣ ଓକିଲଙ୍କୁ ତ ଦେଖିଥିବେ ଏବଂ ବହୁତ ଓକିଲଙ୍କ ସହିତ ପରିଚୟ ମଧ୍ୟ ଥିବ । ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ କଳା କୋଟ ଧଳା ସାର୍ଟ ଏବଂ କଳା ପେଣ୍ଟ ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ କେବେ ଏହା ଜାଣିବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି କି ଓକିଲ ସବୁବେଳେ କଳା କୋଟ କାହିଁକି ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତି? ଏହା କୌଣସି ଫେସନ ନୁହେଁ ଏହା ପଛରେ ବହୁତ ବଡ କାରଣ ଲୁଚି ରହିଛି ।

ଓକିଲ କଳା କୋଟ କାହିଁକି ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି

ମୋର ବିଶ୍ଵାସ ଅଛି ଯେ ସବୁ ଲୋକ ଏକଥା ବିଷୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଜଣା ଥିବେ ଯେ ଓକିଲ କଳା କୋଟ କାହିଁକି ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଧଳା ବ୍ୟାଣ୍ଡ କାହିଁକି ଲଗାନ୍ତି ଏମିତିକି ନିଜେ ଓକିଲ ମନକୁ ଜଣା ନାହିଁ ଯେ ଆମେ କଳା କୋଟ ଏବଂ ଧଳା ବ୍ୟାଣ୍ଡ କାହିଁକି ପିନ୍ଧୁଛୁ। ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ ଏହା ପଛରେ କଣ କାରଣ ରହିଛି ।

ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭ 1327ରେ ହୋଇଥିଲା। ଏଡୱାର୍ଡ ତୃତୀୟ ରୟାଲ କୋର୍ଟରେ ଭାଗ ନେବା ନିମନ୍ତେ ଡ୍ରେସ କୋଡ ଆଧାରରେ ନ୍ୟାୟାଧୀଶଏନକେଆର ବେଶଭୁଷା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନରେ 13ଶତାବ୍ଦୀ ଅନ୍ତରେ ବୃତ୍ତି ସଂରଞ୍ଚନା କୁ ଶକ୍ତରୂପେ ବିଚାରପତି ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଜିତ କରିଥିଲେ। ସର୍ଜେଣ୍ଟ ନିଜର ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଏକ କେଶ ବାଲା ଚୂଳ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ ପେଲ୍ସକ୍ୟାଥେଡ୍ରାଲ ରେ ପ୍ରାକ୍ଟିସ କରୁଥିଲେ। ଓକିଲଙ୍କୁ ଚାରିଭାଗରେ ବିଭାଜିତ କରଯାଇଥିଲା ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ, ପ୍ଳିଡର, ବେଞ୍ଚର ଏବଂ ବାରିଷ୍ଟର ଯିଏ ଜଜଙ୍କର ସ୍ଵାଗତ କରୁଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ସୁନେଲି ଲାଲ କପଡା ଏବଂ ଗ୍ରେ ରଙ୍ଗର ଗାଉନ ପିନ୍ଧା ଯାଉଥିଲା ।

ଓକିଲ ଧଳା ବ୍ୟାଣ୍ଡ କାହିଁକି ଲଗାଉଛନ୍ତି – 1640 ମସିହାରେ , ଓକିଲ ମାନେ ସାର୍ଟର କଲରକୁ ଘୋଡେଇବା ପାଇଁ ଲିନିନ ର ସଦା କପଡାର ଉପଯୋଗ କରୁଥିଲେ। ଯାହା ଚଉଡା ଥିଲା ଏବଂ ଲେସ ସହିତ ବନ୍ଧା ଯାଉଥିଲା। 1860 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଆୟତ ରୂପରେ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା ଯାହା ପୁରାତନ ବାରିଷ୍ଟରଙ୍କର କଲାର ବ୍ୟାଣ୍ଡ ସହ ସମାନ ଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତିତ ଏକ ଅନ୍ୟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଅନୁସାରେ ଏହା କୁହାଯାଏ ଯେ ଦୁଇଟି ଆୟତକାର ବ୍ୟାଣ୍ଡ ମୋଜେଜ ର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ କରିଥାଏ ଯାହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଡାକ୍ତର, ପାଦ୍ରୀ ବିଦବତ୍ତା ଙ୍କ ସୂଚକ ରୂପରେ ଜଣା ଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଧଳା ଶାନ୍ତିର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ ଯାହାର ଅର୍ଥ ନ୍ୟାୟାଧୀଶଙ୍କର ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଅନ୍ତିମ ଏବଂ ସବୁ ପ୍ରକାରରେ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *