July 21, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଆଜିର ମଜାଦାର ଓଡ଼ିଆ ଜୋକ୍ସ – ନିଜ ପୁଅର ରିପୋର୍ଟ୍ କାର୍ଡ ଦେଖିକରି ବାପା ସେହି ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡରେ ଟିପ ଚିହ୍ନ ଦେଇଦେଲେ , ପୁଅ- ବାପା –ଆପଣ ତ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍, ତାପରେ ବି ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଟିପ ଚିହ୍ନ କଣ ପାଇଁ ? ବାପା କହିଲେ..

1 min read

ହସିବା ଏମିତି ଏକ ଜିନିଷ ଅଟେ ଯାହା କାହାର ଚେହେରାରେ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ , ହସୁଥିବା ଚେହେରା କାହାକୁ ବା ପସନ୍ଦ ନ ଲାଗେ । ସେମିତି ହସର ବଡ ମଜାଦାର୍ କଥା ଏହା କି ଏହା ଏକ ରୋଗ ପରି ହୋଇଥାଏ ,ମାନେ କିଏ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖିକରି ହସିଦିଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାରେ ଆପେ ଆପେ ହସ ଆସିଯାଏ , ସେମିତି ହସରେ ଏକ ପଜଟିଭ୍ ଏନର୍ଜୀ ରହିଥାଏ,  ଯାହା ସାମ୍ନା ବାଲାର ମୁଡ୍ ସେଟ୍ କରିଦିଏ , ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଯେବେ ବି କାହାକୁ ଦେଖାକରିବେ ତେବେ ହସିବେ ନିଶ୍ଚିତ , ସେମିତି ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ହସିବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ନେଇକରି ଆସିଛୁ, ଯାହାକି ଚୁଟକୁଲା ଅଟେ , ଏହାକୁ ପଢିଲେ ଆପଣ ଯାହାକୁ ଶୁଣାଇବେ ସେ ହସି ହସି ବେଦମ୍ ହୋଇଯିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ମଜାଦାର୍ ଚୁଟକୁଲା ଗୁଡିକ ।

୧)ରେଲୱେ ଟିସି- ବାବା କୁଆଡେ ଯିବ ? ସାଧୁ- ଯେଉଁଠି ରାମଙ୍କର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା , ଟିସି- ଟିକେଟ୍ ଦେଖାଅ, ସାଧୁ –ସେଇଟା ତ ନାହିଁ , ଟିସି-ଚାଲ ତାହାଲେ, ସାଧୁ-କୁଆଡେ ? ଟିସି ଯେଉଁଠି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ।

୨) ଏତେ ଦିନ ହେଲା କେଉଁଠି ଥିଲ ? ଛାତ୍ର- ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ହୋଇଥିଲା , ଶିକ୍ଷକ- ଏହା ତ ବାର୍ଡଙ୍କୁ ହୋଇଥାଏ,  ମଣିଷଙ୍କୁ ନୁହେଁ , ଛାତ୍ର ରାଗିକରି- ମଣିଷ କେଉଁଠୁ ଭାବୁଛନ୍ତି ସାର୍ ଆମକୁ ତ ସବୁଦିନ ମୁର୍ଗା ବନାଇଦେଉଛନ୍ତି ।

୩) ଶିକ୍ଷକ- ନାଲାୟକ- ତୁ କେବେ ତୋ ବହି ଖୋଲିକି ଦେଖିଛୁ ? ସଞ୍ଜୁ- ସାର୍ ମୁଁ ସବୁଦିନ ଖୋଲିକି ଦେଖୁଛି ଗୋଟେ ବହି ଶିକ୍ଷକ-କେଉଁ ବହି ? ସଞ୍ଜୁ- ଫେସବୁକ୍ ।

୪) ଶିକ୍ଷକ- ବିଜୁଳି କେଉଁଠୁ ଆସେ ? ଛାତ୍ର- ମାମାଙ୍କ ଘରରୁ  ଶିକ୍ଷକ- କେମିତି? ଛାତ୍ର- ଯେବେ ବି ବିଜୂଳି ଆସେ ପାପା କହନ୍ତି କାଟିଦେଲେ ଶଳାମାନେ ,

୫) ଏକ ଛାତ୍ର ମୁଣ୍ତରେ ପଟ୍ଟି ବାନ୍ଧିକରି ସ୍କୁଲ୍ ଆସିଲା । ଶିକ୍ଷକପଚାରିଲେ ଏମିତି କେମିତି ହେଲା ? ଛାତ୍ର- ମୁଁ ଚପଲରେ ପଥର ଭାବିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲି,  ଗୋଟେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଲା କି ନିଜ ମୁଣ୍ତର ବ୍ୟବହାର କରିଦେ ,

୬) ଶିକ୍ଷକ- ABC ଶୁଣାଅ, ଛାତ୍ର- ABC  ଶିକ୍ଷକ- ଆଉ ଶୁଣାଅ, ଛାତ୍ର- ହଁ ଭଲ ଆଉ ଆପଣ କୁହନ୍ତୁ ।

୭) ବିବାହର ୫ ବର୍ଷ ପରେ –ଭ୍ୟାଲେଣ୍ଟଟାଇନ୍ ଡେ ଦିନ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ପାଇଁ ଧଳା ଗୋଲାପ ଆଣିଲା , ସ୍ତ୍ରୀ- ଏହା କଣ ଧଳା ଗୋଲାପ, ଭ୍ୟାଲେଣ୍ଟଟାଇନ୍ ଦିନ ତ ଲାଲ୍ ଗୋଲାପ ଦିଅନ୍ତି , ସ୍ୱମୀ- ଏବେ ଜୀବନରେ ପ୍ରେମରୁ ଅଧିକା ଶାନ୍ତି ଦରକାର ପା

୮) କୋଚ୍ ନିଜ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମୁଁ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ବିଷୟରେ ସବୁକିଛି ଜାଣିଛି । ଛାତ୍ର- ସବୁ କିଛି ସାର୍ କୋଚ୍ – ବିଶ୍ୱାସ ହେଉନି ତ ପଚାରି ପାର ମୋତେ , ଛାତ୍ର- ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ନେଟ୍ ରେ କେତୋଟି କଣା ହୋଇଥାଏ ? କୋଚ୍- ଏବେ ବି ସେହି ଛାତ୍ରର ଚରଣରେ ପଡିରହିଛି,

୯) ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ହାଲଚାଳ୍ ଜାଣିବାପାଇଁ ଟାଇପ୍ କଲା,  କେମିତି ଅଛି ମୁଣ୍ତବିନ୍ଧା ଓ ଟାଇପ୍ ହୋଇଗଲା କେମିତି ଅଛ ମୁଣ୍ତବିନ୍ଧା ଅଫିସ୍ ଛାଡିବାର ୪ ଘଣ୍ଟା ହୋଇଗଲା,  ଓ ସ୍ୱାମୀ ଏବେ ବି ଘରକୁ ଯିବାକୁ ସାହାସ କରିପାରୁନାହିଁ ।

୧୦) ନିଜ ପୁଅର ରିପୋର୍ଟ୍ କାର୍ଡ ଦେଖିକରି ବାପା ସେହି ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡରେ ଟିପ ଚିହ୍ନ ଦେଇଦେଲେ , ପୁଅ- ବାପା –ଆପଣ ତ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍, ତାପରେ ବି ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଟିପ ଚିହ୍ନ କଣ ପାଇଁ ? ବାପା- ହରାମ୍ ଖୋର୍ ତୋର ମାର୍କ ଦେଖିକରି ଶିକ୍ଷକକୁ ଲାଗିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କି ତୋର ବାପା ପାଠଶାଠ ପଢିଛି ବୋଲି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *