July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ସକାଳୁ ପିଇ ନିଅନ୍ତୁ ଏହି ଦେଶୀ ସରବତ ବହୁତ ଲାଭକାରୀ ଅଟେ ଏହା – ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କଲେ ମଧ୍ୟ ମିଳିବନାହିଁ..

ଛତୁଆ କୁ କିଏ ଭଲା ନଜାଣେ ପିଲା ଠାରୁ ବୁଢ଼ା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଭିଏଁ ଖାଇଥାନ୍ତି।ପିଲା ମାନେ ଅବଶ୍ୟ ଛତୁଆ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଏହାର ବହୁତ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବି ରହିଛି।ଛତୁଆ କେବଳ ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ନୁହଁ ବରଂ ସେ ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ ରୋଗର ଉପଶମ ପାଇଁ ଔଷଧ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ସତ୍ତୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ମଧୁମେହ ଭଳି ରୋଗ ଭଲ ହୁଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମେଦବହୁଳତାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଭଜା ବୁଟ ଏବଂ ଗହମ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଛତୁଆ ତିଆରି ହୁଏ। ଓଡିଶାରେ ଏହାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ। ଘରେ ଘରେ ଲୋକ ଏହାକୁ ଖାଇଥାନ୍ତି। ଏହା ଅନେକ ପାତ୍ର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ସାଧାରଣତ ଚତୁଆ ଏକ ପାଉଡର ଆକାରରେ ରହିଥାଏ ଯାହା ପାଣିରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ହୋଇ ବହଳିଆ କରିଥାଏ।

ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ମତରେ, ଆଧୁନିକ ଦିନର ନିତ୍ୟକର୍ମରେ 30 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଗ୍ୟାଷ୍ଟିକ ନାମକ ଏକ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ। ସବୁବେଳେ, ଉଚ୍ଚ ଚାପ ଏବଂ ଚିଲି ମସଲାର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ପେପ୍ଟିକ୍ ଗ୍ରନ୍ଥିରୁ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ରସ ଲିକ୍ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ। ସତ୍ତୁ ଖାଇବା ଏହି ଲିକେଜ୍ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ଉପଶମ ଦିଏ ଛତୁଆ – ପିତ୍ତ, ଥକ୍କା, କ୍ଷୁଧା, ପେଟ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଆଖି ରୋଗରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ପେଟ ରୋଗ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ରାମବାଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି।ପେଟକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖେ ଏବଂ ଉତ୍ତାପରୁ ରକ୍ଷା କରେ। ଥଣ୍ଡା ହେତୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରୁତୁରେ ସତ୍ତୁ ଖାଇବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ । ଏହା ପେଟକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଉତ୍ତାପ ପାଇ ନଥାଏ। ସାଟୁ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଥାଏ, ଯାହା ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ।

ରକ୍ତହୀନତା ଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖେ ଛତୁଆ – ଯଦି ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବରୁ ବ୍ୟକ୍ତି ରକ୍ତହୀନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଛତୁଆ କୁ ପାଣିରେ ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

ଡାଇବେଟିସ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା – ଛତୁଆରେ ଥିବା ବିଟା ଗ୍ଲୁକାନ୍ ଶରୀରରେ ବଢୁଥିବା ଗ୍ଲୁକୋଜର ଅବଶୋଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରି ରକ୍ତରେ ଚିନି ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ।ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ ଛତୁଆ ଖାଇ ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରନ୍ତି। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଚିନି ଭିତ୍ତିକ ସତ୍ତୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ଅଭାବ ଥାଏ, ସତ୍ତୁ ତୁରନ୍ତ ଶକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଦୁର୍ବଳତାକୁ ହଟାଇବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରଖିବାରେ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଏଥିରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ଯାହା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଥାଏ। ମେଦବହୁଳତା ଭୋଗୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସତ୍ତୁ ଏକ ପାନିଆ ପ୍ରତିକାର । ପ୍ରତିଦିନ ଛତୁଆରେ ନିର୍ମିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ସୁଗମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣ ମୋଟାପଣ ହ୍ରାସ କରି ପତଳା ଶରୀର ପାଇପାରିବେ। ଏହି ସବୁ ଥିଲା ଛତୁ ର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଯାହା କି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫାଇଦା ମିଳିବ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *