July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଆଜିଠାରୁ LPG ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ତୁମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେତେ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ଦେବାକୁ ପଡିବ..

1 min read

କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସାରା ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବିବ୍ରତ କରିଛି, ସାରା ଦେଶରେ ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଲୋକ ନିଜ ଘର ଭିତରେ ବସିଛନ୍ତି, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲଗାତାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଉଛି, ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ର କିଛି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଅନୁସରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ କାମ ଧନ୍ଦା ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ହୋଇଗଲାଣି, ଲୋକମାନେ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦିନକୁ ଦିନ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଏହି ସମୟରେ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋଷେଇ କରିବା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି |

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ୦୧ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜିଠାରୁ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ଲାଗୁ ହୋଇଛି, ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ଅଣ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ 11.50 ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ 14.2 କିଲୋଗ୍ରାମ LPG ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ₹ 593 ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯଦି ଆମେ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଖୁ, ଜୁନ୍ 2020 ରେ LPG ର ମୂଲ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

ଯଦି ଆମେ ମେ ମାସରେ LPG ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ଗତ ମାସରେ LPG ର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା, ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ LPG ମୂଲ୍ୟ ୭୪୪ ରୁ ୫୮୧.୫୦ କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଏହି ମୂଲ୍ୟଗୁଡିକ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଥିଲା, ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହା ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା (PMUY) ର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ହିତାଧିକାରୀମାନେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନ ଦେଇ ଜୁନ୍ 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇବେ। ।

ଯଦି ଆମେ ମାର୍ଚ୍ଚ, ଏପ୍ରିଲ୍ ଏବଂ ମେ ମାସରେ LPG ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ଲଗାତାର ତିନି ମାସ ପାଇଁ LPG ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଆଂଶିକ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି, ସାରା ଦେଶ କରୋନା ଏହି ଭୂତାଣୁ ଏକ ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି, ବିଶ୍ୱର ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି, ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସ୍ଥଗିତ ହୋଇଯାଇଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି, ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ, ଯଦିଓ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି, ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ଗ୍ୟାସ୍ ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ମତ କ’ଣ? ଏବଂ ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ କରିବ? ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *