July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ବିବାଦ ଯେତେ ବଢ଼ୁ ନା କାହିଁକି, ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକ ବନ୍ଧୁକ ଉଠେଇପାରିବେ ନାହିଁ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି…

1 min read

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ସୀମା ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶର ସେନା ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହେବାର ଖବର ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଶକ୍ତି ପରସ୍ପର ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ସୀମାରେ ବିବାଦର ପରିମାଣ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶର ବାହିନୀ ପରସ୍ପର ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ଅଛି | ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ସୀମାରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଖାତିର ନକରି ଏହି ଦୁଇ ଦେଶକୁ ସୀମାରେ ଥିବା ଉତ୍ତେଜନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ପରସ୍ପର ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଚୀନ୍ ଯାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ପାରାମିଟର ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଯେଉଁ ସୈନିକ ମାନେ ଆଗ ଧାଡିରେ ରହିବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଅସ୍ତ୍ର ରହିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ବନ୍ଧୁକ ଥାଏ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଅଗ୍ରଭାଗ ଭୂମି ଆଡକୁ ରହିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ୍ ନଦୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି। ଚୀନ୍ ଭାରତର ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ସୈନିକମାନେ ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସୀମା ନିକଟରେ ପ୍ରାୟ 5000 ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ସୀମା ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ସର୍ତ ସୈନିକ ଚୁକ୍ତିନାମାର ମାନଦଣ୍ଡ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି।

ସ୍ଥାୟୀ ଆଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ ସେନାକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯଥା ସେନା ବଳ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ରୁ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କୁ ବାହାର କରିପାରିବ ନାହିଁ | ତେଣୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ରହିଆସିଛି।ଚୀନ୍ ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ୍ ନଦୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ କାବୁ କରିଛି। ସେବେଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ସୀମା ବିବାଦ ହେତୁ 1962 ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍ ପୁଣିଥରେ ଏହି ସୀମାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ତେବେ ଭାରତର କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚୀନ୍ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୁଝାମଣା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି।

ଚୀନ୍ ସହିତ ଭାରତ 3488 କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ସୀମା ବାଣ୍ଟିଛି। ଭାରତର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଚୀନ୍ ଦେଶ ସହିତ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ, ଯାହାକି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ସିକ୍କିମ୍ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ | ଏହି ସୀମାଗୁଡିକ ତିନୋଟି ସେକ୍ଟରରେ ବିଭକ୍ତ | ଯାହା ହେଉଛି ପଶ୍ଚିମ ସେକ୍ଟର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ମଧ୍ୟ ସେକ୍ଟର ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସେକ୍ଟର ଯଥା ସିକ୍କିମ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ | ଏହି ତିନୋଟି କ୍ଷେତ୍ର ଚାଇନାର ଚାପରେ ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *