July 21, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆଜିଠାରୁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେବେ ଆପଣ – କେବଳ ଉପାୟ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ…

ଏହି ଫୁଲ ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ସବୁଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଯିବ। ଠାକୁର ପୂଜା ରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଏହି ଫୁଲ ଏତେ ଫାଇଦା ଦିଏ କି ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ବହୁତ ଲୋକ ଏହି ଫୁଲ ର ଫାଇଦା ଏବଂ ଉପକାରୀତା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ମା କାଳୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏହି ମନ୍ଦାର ଗଛର ଫୁଲ, ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆୟୁର୍ବେଦରେ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦାର ଗଛକୁ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଔଷଧ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହାର ମୂଳରୁ ଫୁଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ରୋଗ, ବିଶେଷତଚର୍ମ ଏବଂ କେଶ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଉପଶମ ଅଟେ। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଛୁ ଏହାର ଉପକାର ଜନିତ ପ୍ରୟୋଗ ବିଷୟରେ।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୁଣ୍ଡ ଫୁଲ ଏବଂ ପତ୍ର ପାଇଁ କିଛି ସମାନ ଘରୋଇ ଉପଚାର ।

ମନ୍ଦାର ର 20 ଟି ଫୁଲ ଏବଂ ପତ୍ର ଶୁଖାଇ ପାଉଡର ତିଆରି କରନ୍ତୁ।ଏହି ପାଉଡରକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଗ୍ଲାସ କ୍ଷୀର ସହିତ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଦ୍ୱାରା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।ମନ୍ଦାର ଗଛ ର ପତ୍ର ମୁହଁରେ ବାଟି ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୁହଁ ଚିକଣ ରୁହେ। ଏହି ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ରସ ମଧ୍ୟ ମୁହଁରୁ ପିମ୍ପଲ୍ ଏବଂ ଦାଗ ହଟାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏହାର ଫୁଲର ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ।

କିଡ଼ିନ୍ ରୁ ପଥରୀ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରେ  – ଡାଏଟିଂ କିମ୍ବା କିଡନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ବରଫରେ ପିଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚିନି ମିଶାଇ ନଥାନ୍ତି, କାରଣ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ଗୁଣ ରହିଛି। ପାଟିରେ ଘା ଥିବାବେଳେ ଗୁଣ୍ଡ ପତ୍ର ଚୋବାନ୍ତୁ । ଶୀଘ୍ର ବିଶ୍ରାମ ପାଇବ।
ଯଦି ତୁମେ ତୁମର କେଶକୁ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଗୁଣ୍ଡର ତାଜା ଫୁଲକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ।

ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇ ଥାଏ ମନ୍ଦାର ଫୁଲ। – 10 ଟି ଫୁଲର ପୁଷ୍ପ ନିଅ। ଏହାକୁ ଲେମ୍ବୁ ରସରେ ଭିଜାଇ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପ୍ୟାନରେ ରାତିସାରା ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ।ଏଥିରେ 100 ଗ୍ରାମ ଚିନି କିମ୍ବା ଚିନି ଏବଂ 1 ବୋତଲ ଗୋଲାପ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଦୁଇଟି ବୋତଲରେ ବନ୍ଦ କରି ଦୁଇ ଦିନ ଖରାରେ ରଖନ୍ତୁ ।ଏହି ସମୟରେ, ବୋତଲକୁ ଘାଣ୍ଟନ୍ତୁ ।ମିଶ୍ର ଭଲ ଭାବରେ ତରଳିଯାଏ ଏବଂ ସିରପ ହୋଇଯାଏ ।ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଅତ୍ୟଧିକ ରୁତୁସ୍ରାବରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।ଗୁଣ୍ଡ ଫୁଲ ଏବଂ ପତ୍ରକୁ ସମାନ ପରିମାଣରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ଏକ ପାଉଡର ତିଆରି କରି ପାତ୍ରରେ ଭରନ୍ତୁ। ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଚାମଚ ପିଅନ୍ତୁ ।ଏହାକୁ ଏକ କପ୍ ମିଠା କ୍ଷୀର ସହିତ ପିଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *