July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅରାଜି ହେଇ ଓବାମାଙ୍କ ଲୁହ ବାହାରି ଆସିଲା ​​- କହିଲେ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ସେ କଣ କରୁଛନ୍ତି…

ଆମେରିକାରେ ଆଜିକାଲି କରୋନା ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକାରେ କରୋନାରୁ ୯୦ ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଆମେରିକାର ପୁନଖୋଲିବା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଏପରିକି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଏପରି ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାର ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ଓବାମା ତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। କରୋନା ଉପରେ କଥା ହେବାବେଳେ ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆସିଥିଲା

ଓବାମା ଟ୍ରମ୍ପ ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି – ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବାରାକ ଓବାମା ଅନଲାଇନ ରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଐତିହାସିକ କଳା କଲେଜରୁ ୨୦୨୦ ରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିବାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଜର୍ଜିଆରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା କେବଳ ଆମେରିକାରେ କେତେ ଭେଦଭାବ ଦେଖାଉଛି ତାହା ଦର୍ଶାଉଛି। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ ସମୟରେ ଓବାମା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ଯଦିଓ ସେ ସିଧାସଳଖ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନାମ ରଖି ନାହାଁନ୍ତି, ତଥାପି ସେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

କରୋନା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ଚଳାଉଥିବା ଲୋକମାନେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ କଣ କରୁଛନ୍ତି। ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ଦାୟିତ୍ ନେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଆମେରିକାରେ କରୋନା କାରଣରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ପୁଣି ସବୁକିଛି ଖୋଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଓବାମା ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏବଂ ନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ଓବାମା ଭେଦଭାବ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ – ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଥିଲେ ଯେ ଆପଣ ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଜଗତ ଭଲ ହୋଇପାରିବ ତେବେ କେବଳ ଆପଣ ଏହାକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରିବେ। ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ କଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓବାମା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅହମ୍ମଦ ଅର୍ବାରୀ ମାମଲା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବି ଯେ ଶୁଟିଂ ସମୟରେ ଜର୍ଜିଆରେ ଜଣେ କଳା ନାଗରିକଙ୍କୁ ଗୁଳି କରାଯାଇଥିଲା | ସେହି ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ୨୩ ଫେବୃଆରୀରେ, ୨୫ ବର୍ଷୀୟ ଅରବାରୀ ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀ ବୁଲିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ଦୁଇଜଣ ଶ୍ୱେତ ସଶସ୍ତ୍ର ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘେରି ରହିଥିଲେ। ସେମାନେ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ ଯେ ଅରବରୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲା। ନିଜେ ଉତ୍ସାହୀଙ୍କୁ ଦେଖି ଯେତେବେଳେ ଅରବାରୀ ପଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ, ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିଦେଲେ | ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଆମେରିକାର ସମାଜରେ ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଛି।

ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରି ନ ଥିବାରୁ ପୋଲିସ ଅଭିଯୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଦୁଇ ମାସ ବିଳମ୍ବ ପରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବାରାକ ଓବାମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାରେ ଭେଦଭାବ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଇପାରେ। ଏହା କେବଳ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହାଉସ ଛାଡିବା ପରଠାରୁ ଓବାମା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାନ୍ତ ଥିଲେ ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନଥିଲେ। ତେବେ କରୋନାଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖି ଓବାମା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *