July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ରାମାୟଣ ଯୁଦ୍ଧ ସାରିବା ପରେ ରାବଣ ଶବ କୁ କଣ କରାଯାଇଥିଲା – ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏପରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଲା ଭଳି ଖୁଲାସା…

ରାମାୟଣ ସହିତ ଜଡିତ ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ରାମାୟଣ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକ ରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମ ଏବଂ ରାବଣ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରମାଣ ରହିଛି। ରାବଣର ଶରୀର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛି, ଏହି ବଡ ଭୁଲ ରାମଙ୍କ ସହିତ କରାଯାଇଥିଲା।
ରାବଣର ହତ୍ୟା ଉପରେ ସବୁବେଳେ ମତଭେଦ ରହିଅଛି।ରାବଣର ହତ୍ୟା ପରେ ସର୍ବଦା ମତଭେଦ ରହିଅଛି କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ରେଗାଲା ଜଙ୍ଗଲରେ ରାବଣଙ୍କ ଶବ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି। ରାବଣରେ ରାବଣଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ବିଭୀଷଣ ଦାୟୀ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବିଭୀଷଣ ସିଂହାସନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ତରବରିଆ ଭାବରେ ରାବଣଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ସେଠାରେ ଛାଡିଥିଲେ।

ଯାହା ପରେ ଅସୁର କୁଳ ର ଲୋକଙ୍କୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ରାବଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମରି ନାହାଁନ୍ତି, ସେ ପୁନଜୀବିତ ହୋଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ସେ ରାବଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ମମି ଭାବରେ ଛାଡିଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ରେଗାଲାର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ବିରାଟ ପର୍ବତ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ଗୁମ୍ଫା ସ୍ଥିତି ଅଛି, ଯାହା ରାବଣର ଗୁମ୍ଫା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, କାରଣ ରାବଣ ସମାନ ଗୁମ୍ଫାକୁ ଏକ ଅସୁର କୁଳ କୁ ଦେଇଥିଲା।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରାମାୟଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ କଫିନ୍‌ରେ ରାବଣର ଶରୀର ରଖାଯାଏ, ଏହାର ଲମ୍ବ 18 ଫୁଟ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥ 5 ଫୁଟ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି କଫିନ୍ ତଳେ ରାବଣର ବହୁମୂଲ୍ୟ ଭଣ୍ଡାରକୁ ସମାଧି ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ସର୍ପ ଏବଂ ଅନେକ ଭୟଙ୍କର ପ୍ରାଣୀ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରାମାୟଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମିଳିତ ଭାବରେ ରାମାୟଣ ସହିତ ଜଡିତ 50 ଟି ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ରାମାୟଣରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।ଏହି 50 ଟି ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ରାଗାଲା ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ବିଶାଳ ପାହାଡ ମିଳିଛି।

ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଏଠାରେ ରାବଣର ଗୁମ୍ଫା ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଅନୁତାପ କରିଥିଲେ। ସେହି ଗୁମ୍ଫାରେ ରାବଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଛି। ରାଗଲାର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଗୁମ୍ଫାକୁ କେହି ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ, କାରଣ ଏଠାରେ ବଣୁଆ ତଥା ଭୟଙ୍କର ପ୍ରାଣୀ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ରାବଣର ଏହି ଗୁମ୍ଫା ରାଗଲା ଅଞ୍ଚଳରେ 8000 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଯେଉଁଠାରେ ରାବଣର ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ 17 ଫୁଟ ଲମ୍ବା କଫିନ୍ ରଖାଯାଇଛି । କଫିନ୍‌ରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି କାହିଁକି ରଖାଯାଇଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ କହିବୁ ଦାବି ହେଉଛି ଯେ ରାବଣର ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ରଖାଯାଇଥିବା କଫିନ୍‌ର ଚାରିପାଖରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆବରଣ ରହିଛି।

କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଇଜିପ୍ଟରେ ମମି ତିଆରି କରିବାର ଏକ ପରମ୍ପରା ଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରାଜାଙ୍କ ଶବକୁ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ପିରାମିଡରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଯେପରି ସମୟ ଆସିଲେ ତାଙ୍କୁ ଜୀବିତ କରାଯାଇ ପାରିବ। ସେହି ସମୟରେ ଶବ ଧର୍ମରେ ସମାଧି ଦେବାର ଏକ ରୀତିନୀତି ଥିଲା। ଏବେ ବି ନାଗା ସାଧୁଙ୍କ ସମାଧି ଦିଆଯାଏ। ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ରାବଣ ଜଣେ ଶିବଭକ୍ତ ଥିଲେ। ଏଗୁଡିକ 50 ଟି ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ରାବଣ ର ଗୁମ୍ଫା ତେବେ ରାବଣ ଅଛି କି ନାହିଁ ଏବଂ ରାମାୟଣ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ରାମାୟଣ ମିଛ କଥା ନୁହଁ। ଏହା ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ର ଇତିହାସ ଅଟେ। ଏହି ସବୁ ପ୍ରମାଣ ରାମ ଙ୍କୁ କାଳ୍ପନିକ କହୁଥିବା ଲୋକ ଙ୍କୁ ଶକ୍ତ ଚାପୁଡ଼ା ଭଳି ଅଟେ। ଏହା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାର ,ଆମେରିକା ର ନାସା ମଧ୍ୟ ମାନୁଚି ଯେ ରାମାୟଣ କାଳ୍ପନିକ ନୁହେଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *