July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

କରୋନା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ମାଡିଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଅମ୍ଫାନ୍ – ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ରେ ହେବ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଝଡ…

1 min read

ଭାରତରେ କରୋନା ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି, ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆସୁଛି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦେଶ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର ପାଗରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ବାତ୍ୟା ଆସିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆମ୍ଫାନକୁ ନେଇ ଓଡିଶାର ୧୨ ଟି ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଛତିଶଗଡ, ବଙ୍ଗଳା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ ହୋଇପାରେ – ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରମ ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୱାଣ୍ଟିନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆମ୍ଫାନ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯେ ଏହି ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରାୟ ୫ -୬ ଦିନ ପାଗ ଖରାପ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଆଇଏମଡି ଭୁବନେଶ୍ୱର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ ୨୦ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନରେ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଆମଫାନର ସାଗର ଦ୍ୱୀପରେ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ହାଟିଆ ଦ୍ୱୀପରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ବହୁତ ବଡ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଷ୍ଟର୍ମ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଯାହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଉଚ୍ଚ ହେବ |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଛତିଶଗଡର ସୁକମା ମଧ୍ୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ 6 ଟା ସମୟରେ ପ୍ରବଳ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​| ଏହି ଝଡ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଘର ଛପର ଉପରକୁ ଉଡିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ମଧ୍ୟ ବହୁତ କ୍ଷତି ଘଟିଥିଲା ​​| ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଝଡ ଯୋଗୁଁ ମେ ୧୯ ରୁ ଓଡ଼ିଶାରର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନିମ୍ନ ଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ | ଏହା ମେ ୧୭ ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିପାରିବ | ମେ ୧୯ ରେ ଏହା ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଏବଂ ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପକୂଳକୁ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ବାତ୍ୟା ପାଇଁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ – ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଶନିବାର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ଅମ୍ଫାନର ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡିଶାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଝଗଡା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଦଳମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାନବ ସମ୍ବଳକୁ ରୁଟଗୁଡିକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଓଡ଼ିଶାର ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ପୁରୀ, ଜଗତ୍ସିଂହପୁର, ଜୟପୁର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ କଟକ ମୁଣ୍ଡାଲିରେ ଏନଡିଆରଏଫ ଦଳ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବାଲେଶ୍ଵର, ଭଦ୍ରକ, ଯାଜପୁର ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଏହି ଝଡ଼ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରମ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି। କହିରଖୁ ଯେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ନେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରୁ ଏକ ଶ୍ରମ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରୁଛି | ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ରେ, ଏହି ରାଜ୍ୟ ରେ ଝଡର କାରଣରୁ, ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ମେ ୧୮ ରୁ ତିନି ଦିନ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଟ୍ରେନ ବାତିଲ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *