July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ମିଳିବ ଏହି ଅଜବ ଧରଣର ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଗଛ ଉପରେ ଫଳ ନୁହେଁ ବରଂ ତିଆରି କରନ୍ତି Chair, ଅର୍ଡର ଦେବା ପାଇଁ କରିବାକୁ ପଡିବ 7 ବର୍ଷର ଅପେକ୍ଷା

ଆପଣ ସାଧାରଣତଃ ଲୁହା, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍, ଓ କାଠର ଚେୟାର୍ ଦେଖିଥିବେ ଓ ଏଠାରେ ଚେୟାର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ହେଉ କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ବନାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଲୋକେ କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି ଗଛରେ ଚେୟାର ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି, ଶୁଣିବାରେ ବହୁତ ଅଜବ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ ଅଟେ ,ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଏହି ପୋଷ୍ଟର ଜରିଆରେ ଏହି କଥାର ସୁଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଜରିଆରେ ଏହି କଥାର ସୁଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଠି ଏକ ଯୁବକଙ୍କ ଗଛରେ ଚେୟାର ବାହାରୁଛି, ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି ଚେୟାର ଭଲ ଦାମରେ ବିକ୍ରି ବି ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆମେ ଏହି କଥାର ପୁରା ସୁଚନା ଦେବୁ ।

କହିଦେବୁ କି ଏହି ଯୁବକ ଇଂଲଣ୍ତ ସହରର ଡର୍ବିସେୟାର୍ ଡିଲ୍ସରେ ରହେ, ଓ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିର ନାଁ ଗେବିନ୍ ମୁନରୋ ଅଟେ, ଏହି ସେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟେ ଯିଏ ଗଛରେ ଚେୟାର ବନାଇବାରେ କାମ କରିଥାଏ, ଇଂଲଣ୍ତର ଏହି ସହରରେ ବିଲୋ ନାମକ ଏକ ଗଛ ମିଳିଥାଏ, ସେମିତି ଏହାର ଡାଳ ଚେୟାରର୍ ରୁପ ନେଇଯାଏ, ଏହି ପ୍ରକିୟାରେ ମ୍ୟାନ୍ ପାୱାରର ବ୍ୟବହାର କରି ଚେୟାର୍ ବନାଯାଈପାରିବ, କିନ୍ତୁ ବେଲ୍ ରୁ ବନାହୋଇଥିବା ଏହି ଚେୟାର୍ ବହୁତ ଆରାମଦାୟକ ହୋଇଥାଏ, ଓ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ଚେୟାର୍ ଏହାର୍ ମୁକାବଲା କରିପାରିବ ନାହିଁ

କହିଦେବୁ କି ଚେୟାର୍ ତିଆରି ହେଉଥିବା ଏହି ପ୍ରକିୟାରେ ପ୍ରାୟ ୬ ରୁ ୭ ବର୍ଷର ସମୟ ଲାଗିଯାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଯୁବକର କହିବା କଥା କି ଯଦି କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଚେୟାର ବନାଇବାର ଅର୍ଡରଦେବାର ଅଛି ତେବେ ତାକୁ ଅର୍ଡର ଦେବାର ୬ ରୁ ୭ ବର୍ଷ ପରେ ଚେୟାର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇକରି ମିଳିବ, କହିଦେବୁ କି ଗୋବିନ୍ ସହ ଏହି କାମକୁ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଏଲିସ୍ ତାଙ୍କ ସାଥି ଦିଅନ୍ତି ।

ଦୁହେଁ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ଏକା ସାଙ୍ଗ କାଠରୁ ତିଆରି ଚେୟାର୍ ବନାଇବା କାମ କରନ୍ତି, ଓ ଏହି କାମକୁ ଦୁହେଁ ବହୁତ ଅଧିକା ପରିଶ୍ରମ ବି କରନ୍ତି, ଓ ତେବେ ଯାଇକରି ଏହି ଚେୟାର୍ ହୋଇପାରେ ।ଯଦି ଚେୟାରଗୁଡିକର ଦାମ୍ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ତେବେ ଗୋଟେ ଚେୟାରର ଦାମ୍ ୬ ରୁ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟେ, ଅଲିଶୋର୍ ଓ ଗେବିନ୍ ଯେଉଁ ଗଛରୁ ଚେୟାର୍ ତିଆରି କରନ୍ତି

ସେହି ଗଛଗୁଡିକ ବହୁତ ଭଲ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, ସୁଚନାପାଇଁ କହିଦେବୁ କି ଚେୟାର୍ ବନାଇବାରେ ଏହି ଗଛ ବି ସାମାନ୍ୟ ଗଛ ପରି ବଢିଥାଏ, ଏମ୍ ଏମ୍ ଯାହାକୁ ନେଇ ଏମାନଙ୍କୁ ଟାଇମ୍ ଅନୁସାରେ କାଟିବାକୁ ପଡୀଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚେୟାର୍ ଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ରୁପ ନେଇପାରୁ, ଓ ଏହି ଗଛକୁ କାଟିବାର ଏହି କାମ ସବୁ ୫ ବର୍ଷ ପରେ ନିଆଯାଏ

ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ଗଛ ନିଜକୁ ଚେୟାର୍ ଆକାରରେ ଦେଇପାରୁ, ଚେୟାରର ଆକାର ଦେବାପାଇଁ ଗୋବିନ୍ ଲୁହାର ଫ୍ରେମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଏହି ଲୁହାର ଫ୍ରେମ୍ ଭିତରୁ ଏହି କାଠର ଚେୟାର୍ ପୁରା ଫିଟ୍ ହୋଇଯାଏ, ଏତେ ପରିଶ୍ରମର ପରେ ତେବେ ଯାଇକରି ଗଛର ଏହି ଚେୟାର୍ ବାହାରିଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଚେୟାରର ଦାମ୍ ଅଧିକା ହୋଇଥା,ଏ ସେମିତି ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରୁ କମ୍ ସେ କମ୍ ୫ ରୁ ୬ ବର୍ଷ ଲାଗିଯାଏ, ତେବେ ଯାଇକରି ଏକ ଚେୟାର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *