July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ମରିବା ପରେ ଯେଉଁ କାମ ହୋଇଥାଏ,ଏହି ପୁଅମାନେ ନିଜ ମାଙ୍କ ବଞ୍ଚିବା ବେଳେ କରିଦେଇଥିଲେ ତାଙ୍କ Mandira,ଏବେ ଲୋକ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରଶଂସା

ଛୁଆଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମା ସବୁ କିଛି ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାଙ୍କୁ ପୁର୍ଣ୍ଣ କରିବାପାଇଁ ବି କରିପାରିବେ, ଏମିତିରେ ରାଜସ୍ଥାନ ସିକର ଜିଲ୍ଲାର ଫତେହପୁର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଖୁଡି ଗାଁରେ ଦୁଇଟି ପୁଅ ନିଜ ମାଙ୍କ ଏକ ଏମିତି ଇଚ୍ଛା ପୁରା କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ବହୁତଥର ମା ମରିବା ପରେ କରାଯାଏ , ଏହି ପୁଅମାନେ ନିଜ ମାର ଖୁସି ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବଞ୍ଚିଥିବା ପାଇଁ ପୁରା କରିଦେଇଥିଲେ ।

ଯେବେ ବି କେଉଁ ମା ବାପା ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଘରରେ ତାଙ୍କ ଫଟୋ କିମ୍ବା ସମାଧି ସ୍ଥଳ ଉପରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପିତ କରିଦିଅନ୍ତି , ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟକ୍ତି ମରିବାପରେ କରାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସିକର ଜିଲ୍ଲା ଦୁଇଟି ପୁଅ ମା ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତି ତାଙ୍କ ମୁର୍ତ୍ତି ବନାଇଦେଇଥିଲେ,  ମଜାଦାର୍ କଥା ଏହା କି ସେ ଏହି ପୁର୍ତ୍ତି ମା କହିବାପରେ ଲଗାଇଥିଲେ, ତେବେ ପରିଶେଷରେ ମା ନିଜ ବଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ପୁଅକୁ ନିଜ ମୁର୍ତ୍ତି ଲଗାଇବା ପାଇଁ କଣ କହିଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ସତପାଲ ଓ ମହେନ୍ଦ୍ର ଦୁଇ ଭାଇ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ସିକର ର ଫତେହପୁର କ୍ଷେତ୍ରର ଖୁଡି ଗାଁରେ ରହନ୍ତି, ତାଙ୍କ ବାପା ନଥୁରାମ ଥାଲୋଡ ନିଧନ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୁର୍ବରୁ ୨୦୧୯ ରେ ହୋଇଗଲା, ସେ ନିଜ ଦିବଂଗତ ବାପାଙ୍କ ମୁର୍ତ୍ତି ପୁର୍ବରୁ ବନାଇକରି ସ୍ଥାପନା କରିଦେଲେ, ଏହା ପରେ ସେ ନିଜ ମା ମୁର୍ତ୍ତି ବି ବାପାଙ୍କ ମୁର୍ତ୍ତିର ପାଖରେ ସ୍ଥାପିତ କରିଦେଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ମା ଏବେ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି, ଏବେ ଏହି ବଞ୍ଚିଥିବା ମା ପ୍ରତିମା ଦେଖିକରି ଲୋକ ଦୁର ଦୁରରୁ ଆସୁଛନ୍ତି, ବହୁତ ମୁର୍ତ୍ତି ବିଷୟରେ ଜାଣିକରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ବହୁତ ଦିନରୁ ପୁଅର ଏହି କାମର ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି ।

ଦିନେ ସତପାଳ ମହେନ୍ଦ୍ର ପରସ୍ପର କଥା ହେଉଛନ୍ତି, ମାଙ୍କ ନିଧନ ପରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିମା ହୋଇକରି ଲଗାଇଦେବେ, ଖାଲି ଏହି କଥା ମା ଶୁଣିନେଲେ, ଏମିତିରେ ସେ କହିଦେଲେ ମୋର ମରିବାପରେ ମୁର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାକୁ କିଏ ଆସିବ, ଯଦି ଲଗାଇବା ଅଛି ତେବେ ମୋର ବଞ୍ଚିବା ସମୟରେ ଲଗାଇଦିଅ, ତେବେ ମୁଁ ତାହାକୁ ଦେଖିକରି ରହିଯିବି ।

ମା ଏହି କଥା ଦୁହେଁ ପୁଅ ହୃଦୟରେ ଘର କରିନେଲେ, ମାଙ୍କ ଏହି ଇଚ୍ଛା ନିଜ ପଡୋଶୀ ବି କହିଲେ, ସେ କହିଲେ କି ଜାଣିପାରିଲେ , ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ପୁରା କରିଦେଲେ, ଖାଲି ଦୁହେଁ ପୁଅର ମା ମୁର୍ତ୍ତି ବନାଇବାରେ ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି, ଓ ମୁର୍ତ୍ତି ନିଜ ଦିବଗଂତ ବାପା ମୁର୍ତ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ଥାପିତ କରିଦେଲେ ।

ମୁର୍ତ୍ତି ଅନାବରଣ କରାଇବାର ପାଇଁ ଫତେହପୁର ବିଧାୟକ ହାକମ ଅଲ୍ଲୀ ଖାନ୍ ଆସିଥିଲେ, ସେ ଗୁରୁବାର ମାଙ୍କୁ ସାମ୍ନାରେ ବସିକରି ଅନାବରଣ କରିଥିଲେ, ଏହି ସମୟରେ ସମାରୋହରେ ଗାଁରେ ବହୁତ ଲୋକ ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ, ସବୁ ମୁର୍ତ୍ତି କୁ ଲଗାଇବାର କାମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ, ଲୋକେ ଯେବେ ସେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର  କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ସେ ଏହା କହନ୍ତି କି ଆମେ ବାପାଙ୍କ ସହ ନିଜ ମାଙ୍କ ମୁର୍ତ୍ତି ଲଗାଇବାର କଥା କହିବାର କହୁଥିଲେ, ତେବେ ମା ଶୁଣିନେଲେ, ଓ କହିଲେ ମରିବା ପରେ କିଏ ଦେଖିବ, ବଞ୍ଚିଛି ତ ତେବେ ଲଗାଇଦିଅ, ଖାଲି ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ମାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ପୁରା କରିବାପାଇଁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ସେମିତି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଦୁହେଁ ପୁଅର ଏହି କାମକୁ କିପରି ଲାଗିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *