July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଘରେ ଅପରିସ୍କାର Cockroache ରୁ ହୋଇପାରେ ଏହି ରୋଗଗୁଡିକ, ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଘରୋଇ ଉପାୟ

ଏବେ ବର୍ଷାର ଦିନ ଚାଲୁଛି, ଏହି ପାଗରେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଅସରପା ତ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଆସୁଥିବେ, ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ପରେ ଏହା ବହୁତ ଅସୁବିଧା ଦେଇପାରନ୍ତି, ଘରେ ଅସରପା ରହିଲେ ମଣିଷ ନା ହିଁ ଆରାମରେ ବସିପାରିବ, ନା ହିଁ ଶୋଇପାରିବ, ଏହା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ସାରାରୋଗ ହୋଇପାରେ, ଏମିତିରେ ଆମେ ଏମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇକରି ନାନାପ୍ରକାରର ଉପାୟ କରିଥାନ୍ତି । ଅସରପା ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବଜାରରୁ କିଟନାଶକ ମେଡିସିନ୍ କିଣିକରି ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ହାନିକାରକ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ମିଳିଥାଏ, ଏହି କିଚେନ୍ ରେ ଛିଞ୍ଚନ କରିବାର ସହ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇପାରିବ, ଏହା ଛଡା ଆମର ଛୁଆ ଅବୁଝା ହୋଇଥାଏ , ଏଥିପାଇଁ ଏହି ମେଡିସିନ୍ କୁ ସେଥିରୁ ଦୁର ରଖିବା ଅଧିକା ଭଲ ହେବ, ଏମିତିରେ ଆପଣ ଘରୋଇ ଉପାୟ କରିପାରିବେ ।

ଅସରପା ଭଗାଇବା ପାଇଁ ତେଜପତ୍ର ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାର ବାସ୍ନା ଏତେ ତିଥି ହୋଇଥାଏ , ଅସରପା ରହିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଉପାୟ କିରୋସିନ୍ ଅୟେଲ୍ ବାସ୍ନା ବହୁତ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍ ହୋଇଥାଏ, ଅସରପା ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହାର ବହୁତ ଖତରନାକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ , ଏଥିପାଇଁ ଘରର କୋଣରେ ଏହାକୁ ଛିଞ୍ଚନ କରିଦେବେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅସରପା ଜମା ହୋଇନଥିବ, ଏହା ଛଡା କାକୁଡି ଅସରପା ଭଗାଇବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାଏ, କାରଣ ଏହାର ଗନ୍ଧ ଅସରପା ଭଗାଇବାପାରିବେ ।

ଅସରପା ଲୋକଙ୍କ ବାସ୍ନା ଭଲ ଲାଗେ ନାହିଁ । ସେମିତି ଏଥିରୁ ଦୁରେଇ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ, ଏମିତିରେ ଆପଣ ଫ୍ରିଜ୍, କିଚେନ୍, ଆଲମୀରା ରାକ୍ ଯେପରି ଜାଗାରେ ବୋରିକ୍ ପାଉଡର୍ ଛିଞ୍ଚନ ବି କରିପାରିବେ , ଏଥିରୁ ଅସରପା ପଳାଇବେ । ଏହା ଛଡା ଆପଣ ଘରେ ମହଜୁଦ୍ ଅଟା, ଚିନି ଓ ବୋରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବରାବର୍ ମାତ୍ରା ମିଶାଇକରି ଛୋଟ ଛୋଟ ଗୁଳା ବନାଇଦିଅନ୍ତୁ, ଏବେ ଏହାର ଏମିତି ସ୍ଥାନ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ, ଯେଉଁଠି ଅସରପା ଅନ୍ୟ ପୋକ ଜୋକ ଆସିଥାଏ, ଏମିତିରେ ଏହାକୁ ଖାଇକରି ଅସରପା ଶେଷ ହୋଇଯାଏ , ପରେ ମିଶ୍ରଣ ଏହି ଗୁଳି ପାଳିତ ପଶୁଙ୍କ ଠାରୁ ଦୁର କୁ ଫିଙ୍କିଦିଅନ୍ତୁ ।

ଅସରପା ଅଧିକା ଗନ୍ଧ ବହୁତ ଜାଗାରେ ହୋଇଥାଏ , ଏହି ମଇଳା କୁ ଆମର ଭୋଜନରେ ଆଣିଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ, ଏଥିରେ ଆମେ ବାନ୍ତି, ପେଟ ପୀଡା, ଆଦି ସମସ୍ୟା ଆସିଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଖାଇବାର ଜିନିଷ ଦୁରତା ହୋଇଥାଏ, କିମ୍ବା ବନ୍ଦ ବାସନ ରଖିବା ଉଚିତ୍ , ଅସରପା ମଳ ଆଲର୍ଜୀ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ତତ୍ତ୍ୱ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାର କାରଣରୁ ଅସ୍ତମା ଆଟାକ୍ ହୋଇପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *