July 19, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ବଲିଉଡ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଶୋକ ଖବର – ୱାଜିଦ ଖାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସେଲିବ୍ରିଟି ଅଚାନକ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ – ବଲିଉଡରେ ଶୋକର ଛାୟା..

1 min read

୨୦୨୦ ବର୍ଷ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଦରକାରୀ | ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ସବୁଆଡେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଅନେକ ଏହି କାରଣରୁ ଜଣାଶୁଣା ଏଥି ସହିତ, ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବଡ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୦ ଏକ ବଡ ବିପର୍ଯ୍ୟୟଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ଏଠାରେ ୧୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ ଦୁନିଆ ସହିତ ଜଡିତ 12 ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି | ଠିକ୍ ୩୧ ମଇରେ, ସଙ୍ଗୀତ ଜଗତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଂଗୀତ ରଚନା ‘ୱାଜିଦ୍ ଖାନ୍’ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ଦୁଖଦ ଖବର ଦ୍ୱାରା ବଲିଉଡକୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା ତେବେ ପୁଣି ବର୍ତ୍ତମାନ ସଙ୍ଗୀତ ଜଗତର ଆଉ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତିକାର ଅନୱାର ସାଗର ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି – ‘Wada Raha Sanam, Honge Juda Na Hum’ ଭଳି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତ ଲେଖିଥିବା ଗୀତିକାର ଅନୱାର ସାଗର ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି। ସେ ୩ ଜୁନ୍ ବୁଧବାର ଦିନ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ କରିଥିଲେ। ଅନୱାର ଜୀ ୮୦ ଏବଂ ୯୦ ଦଶକରେ ଅନେକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତ ଲେଖିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିଅରରେ ସେ ନାଡିମ-ଶ୍ରାବଣ, ରାଜେଶ ରୋଶନ, ଜଟିନ-ଲଲିତ ଏବଂ ଅନୁ ମଲିକଙ୍କ ପରି ଲୋକପ୍ରିୟ ସଂଗୀତ ରଚନାଙ୍କ ସହ କାମ କରିଥିଲେ।

ହୃଦଘାତ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ – ସ୍ୱର୍ଗତ ଅନୱାର ସାଗରଙ୍କ ପୁଅ ସୁଲତାନ ସାଗରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ସକାଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ସୁଜୟ, ମର୍ଡର୍ନ, କ୍ରିଟି କେୟାର ପରି ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସବୁଆଡେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆମର ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ତେଣୁ ଏହାର ଉପଶମ ନାହିଁ। ଶେଷରେ ତାଙ୍କୁ ଆନ୍ଧେରିର କୋକିଲାବେନ୍ ଧୀରବାଇ ଅମ୍ବାନୀ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ସେ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କର ପିଟିବା କାମ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ହୃଦଘାତ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୁଖର ସହ ମୃତ୍ୟୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରି ଯାଇଥିଲେ।

ଏହି ଗୀତଗୁଡିକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା – ଅନୱାର ସାଗର 80 ଏବଂ 90 ଦଶକରେ ‘ୟାରାନା’, ‘ସଲାମି’, ‘ଆ ଗାଲେ ଲାଗ ଜା’ ଏବଂ ‘ବିଜୟପାଥ’ ଭଳି ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଗୀତ ଲେଖିଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଖିଲାଡି’ରୁ ତାଙ୍କର ଗୀତ’ ଭଡା ରାହ ସାନମ୍, ହଗ୍ନେ ଜୁଦା ନା ହମ୍ ‘ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଏବଂ ଆୟେଶା ଜୁଲ୍କା ଥିଲେ।

IPRS ଭାବପ୍ରବଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରେ | – ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପର୍ଫମିଂ ରାଇଟ୍ ସୋସାଇଟି ଲିମିଟେଡ୍ ଆକା ଆଇପିଆରଏସ୍ ଟ୍ୱିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଭେଟେରାନ୍ ଗୀତିକାର ଅନୱାର ସାଗରଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ସାହୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛି। ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି – ଭେଟେରାନ୍ ଗୀତିକାର ତଥା ଆଇପିଆରଏସ୍ ସଦସ୍ୟ ଅନୱାର ସାଗର ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି। ସେ ‘Vaada Raha Sanam’ ଭଳି ଗୀତ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ସେ ବିଜୟପଥ ଏବଂ ୟାରାନା ଭଳି ଜଣାଶୁଣା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଗୀତ ଲେଖିଥିଲେ। ଏହି କଠିନ ସମୟରେ ଆମର ପ୍ରାର୍ଥନା ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଅଛି | ତାଙ୍କର ଆତ୍ମା ​​ଶାନ୍ତିରେ ବିଶ୍ରାମ କରନ୍ତୁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଅନେକ ସେଲିବ୍ରିଟି ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଇରଫାନ ଖାନ ଏବଂ ଋଷି କପୁରଙ୍କ ପରି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଭିନେତା ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭେଟେରାନ ଗୀତିକାର ଯୋଗେଶ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତ ରଚନା ୱାଜିଦ ଖାନ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଦେହାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *