July 20, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ହଳଦୀ ଚାହା ପିଇବା ର ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ..

1 min read

ହଳଦୀର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ବହୁତ କମ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି।ହଳଦୀ ଅନେକ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ କୁ ସମୂଳେ ନାଶ କରେ। ଏହି ଉପକାରୀତା ଗୁଡି଼କ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ କିପରି ହଳଦୀ ର ଚାହା ବନେଇବା ର ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତି।ହଳଦୀ ର ଚାହା ବନେଇବା ପାଇଁ ହଳଦୀ ତ ନିହାତି ଦରକାର। ପ୍ରଥମେ ପାଣି ଗରମ କରନ୍ତୁ ସେଥିରେ ଦୁଇ ରୁ ତିନି ଚାମଚ ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ବଟା ଅଦା ଛେଚା ଏକ ଚାମଚ ପକାନ୍ତୁ। ଏବେ ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ଫାଳ ଲେମ୍ଭୁ ଚୁପୁଡି ଦିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ଏଥିରେ ହାଲୁକା ଅଳ୍ପ ଲୁଣ ପକେଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଇଛି ଆମ ହଳଦୀ ଚାହା ଏହାକୁ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ପିଇ ପାରିବେ। ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଫାଇଦା ଏବଂ ଉପକାରୀତା।

ହଳଦୀ ଅନେକ ରୋଗ ପାଇଁ ରାମବାଣ ଅଟେ। ଏହା ପ୍ରକୃତି ର ବରଦାନ ଅଟେ। ଏହାକୁ ଚେହେରା ରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ଦିନରେ ଚେହେରା ରେ ନିଖାର ଆସିଥାଏ। ଏହା ସହ ଗଣ୍ଠି ବିନ୍ଧା ରୋଗ, କିଡିନ ସମସ୍ୟା, ଚର୍ମ ରୋଗ ଆଦି ରୁ ଉପଶମ ଦିଏ ହଳଦୀ। ହଳଦୀ ରେ ଅନେକ ଲାଭ ଏବଂ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଛି। ହଳଦୀ ସାଧାରଣତ ଆମ ଦେଶରେ ଏକ ମସଲା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ କଦଳୀରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଉପାଦାନ ସହିତ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି। ଭିଟାମିନ୍ ଏ, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ବ୍ୟତୀତ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ଏହି କାରଣରୁ, କଦଳୀ ବ୍ୟବହାର କେବଳ କର୍କଟ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ବରଂ ଆମର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ ।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସୁସ୍ଥ । ଏଥି ସହିତ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ମସଲା ଅଛି, ଯାହା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ହଳଦୀ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହଳଦୀ ର ଉପକାର ଅନେକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ଏଠାରେ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ସାଧାରଣ ଦେଖାଯାଉଥିବା ହଳଦୀ ବ୍ୟବହାର କିପରି ଶରୀରକୁ ଉପକାର କରିପାରିବ। ହଳଦୀ ର ଉପକାରିତା ସହିତ, ଏହି ହଳଦୀ ର ରୋଗ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ହଳଦୀ ର ଆହୁରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ଯଥା, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି, ଗଣ୍ଠି ବିନ୍ଧା ଦରଜ, ଥଣ୍ଡା,କାଶ, କଫ, ଛାତି ରେ ଦରଜ, ଦେହ ଦରଜ, ରକ୍ତ ଅସୁଧାତା, ପେଟ ସମସ୍ୟା ଇତ୍ୟାଦି ଦୂର କରେ। ଏହା କେବଳ ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକିବାରେ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *