July 20, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଆମେ କେତେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପାଣି ପିଉଚେ ? 99% ଲୋକ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ..

1 min read

ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକଙ୍କର ଏହି ସ୍ଵପ୍ନ ଥାଏ ଯେ ସେ ଦେଶ ଏବଂ ସମାଜର ସେବା କରିବେ, ଏଥିପାଇଁ ଆଇଏଏସ ବହୁତ ଭଲ ଚାକିରି ବୋଲି କୁହାଯାଏ , ଆଇଏଏସ ଏକ ଏପରି ଋ ଚାକିରି ଅଟେ ଯାହାକୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଯୁବକ ଗୋଷ୍ଠୀ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି। ପରନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ବେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲୋକ ଅଟନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ବହୁତ କଠିନ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଆଇଏଏସ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ତ ଏଥିପାଇଁ ସଠିକ ରଣନୀତି ସହିତ ପଠନ କରନ୍ତୁ, ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ଆଇଏଏସ ହେବାର ଉତ୍ସାହ ରହିଛି ତ ଆପଣ ଏଥିରେ ଅବଶ୍ୟ ସଫଳ ହେବେ ।

1 – Ok ର Full Form କ’ଣ?

ଓକେ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମ ହେଉଛି All Correct | ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ସଠିକ୍ AC ଅଛି କିନ୍ତୁ 1838-39 ମସିହାରେ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦର ଭୁଲ ବନାନ ଲେଖିବା ଫ୍ୟାଶନ୍ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ All COrrect କୁ Oll Korrect କୁହାଯାଉଥିଲା |ଏହା ପରେ, 23 ମାର୍ଚ୍ଚ 1839 ରେ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଆମେରିକୀୟ ଖବରକାଗଜ Oll Korrect ପ୍ରକାଶ କଲା | ତା’ପରେ କିଛି ଦିନ ପରେ ଏହାକୁ ଦି ବୋଷ୍ଟନ୍ ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟ ନାମକ ଏକ ଖବରକାଗଜକୁ ଛୋଟ କରାଗଲା, ଯାହା ଏହାକୁ OK କଲା | ଯାହା ପରେ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା |

ପ୍ରାୟ 170 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଭୁଲ୍ ବନାନ ଲେଖିବାର ଫ୍ୟାଶନ୍ ହେତୁ OK ଶବ୍ଦ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା, OK 1839 ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଲୋକମାନେ କେବଳ OK କଥା କୁହନ୍ତି |

2 – ସେନାରେ କୋର୍ଟ ମାର୍ଶାଲ୍ କ’ଣ?

ଉତ୍ତର: କୋର୍ଟ ମାର୍ଶଲ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର କୋର୍ଟ ଯାହା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ସେନାବାହିନୀକୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବା, ଶୁଣିବା ଏବଂ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ଯିଏ ସେନାରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭଙ୍ଗ କରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଅପରାଧ କରେ | ସେନାବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅପରାଧକୁ ସାମରିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବିଚାର କରାଯାଏ | ଏହିପରି 70 ଟି ଅପରାଧ ପାଇଁ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

3) ଆମେ କେତେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପାଣି ପିଉଛୁ?

ଉତ୍ତର: ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପିଉଥିବା ଜଳ 3 ରୁ 5 ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା |

4) ପିଆଜ କାଟିବା ସମୟରେ ଆଖିରେ ଲୁହ କାହିଁକି ହୁଏ?

ଉତ୍ତର: – ପିଆଜ, ସାଇନ-ପ୍ରୋପାନେଟିଆଲ୍-ଏସ୍-ଅକ୍ସାଇଡ୍ ନାମକ ଏକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମିଳିଥାଏ | ପିଆଜ କାଟିବାବେଳେ, ଏହି ରାସାୟନିକ ଲାକ୍ରିମାଲ ଗ୍ରନ୍ଥିର ଲାକ୍ରିମାଲ ଗ୍ରନ୍ଥିକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରି ଆଖିରେ ଲୁହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |

5) ଇଣ୍ଟରନେଟର ମାଲିକ କିଏ?

ଉତ୍ତର: ଇଣ୍ଟରନେଟର କେହି ମାଲିକ ନୁହଁନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ଦେଶର ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଅଧିକାର ନାହିଁ | ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ସହଯୋଗରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ତଥାପି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ସରକାର ନିଜ ଦେଶରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *