July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

କଳା ତୁଳସୀ ର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଫାଇଦା ଏବଂ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଏବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ – ଚେହେରା କୁ ଚମକାଇ ଦିଏ..

1 min read

ଭାରତର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଆପଣ ପବିତ୍ର ତୁଳସୀ ଗଛ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହାର ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଥିବାବେଳେ ଏହା ଅନେକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ତୁଳସୀ ଗଛ ବଢୁଥିବା ଘରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଘରର ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ଶୁଦ୍ଧ ଅଟେ । ତୁଳସୀ ପତ୍ର ମହୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା କାଶ ସହ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଆଦି ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୁଏ।ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ତୁଲସୀ ଆମ ପାଇଁ କାହିଁକି ଏବଂ କିପରି ଉପକାର ଅଟେ ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆମ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ନାହିଁ।ତେବେ ଆଜି ଆମେ କଳା ତୁଳସୀ ପତ୍ର ର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ।

ଏଠାରେ ଆମେ ଜାଣିବା ତୁଲସୀ ଏବଂ ତୁଳସୀ ମଞ୍ଜି କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ତୁଳସୀଙ୍କର ଏହି ନିର୍ବାହ ଶହ ଶହ ରୋଗରେ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ । ଜ୍ୱର, ଫ୍ଲୁ, ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ, ଡେଙ୍ଗୁ, ଥଣ୍ଡା, କାଶ, ଥଣ୍ଡା, ମହାମାରୀ, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୋଟାପଣ, ରକ୍ତଚାପ, ଚିନି, ଆଲର୍ଜି, ପେଟ କୃମି , ହେପାଟାଇଟିସ୍, ମୂତ୍ର ରୋଗ, ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍, ଯନ୍ତ୍ରଣା, ପାଇଲସ୍, ଆଖି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଫୁସଫୁସ ଫୁଲିଯିବା, ହୃଦଘାତ ଇତ୍ୟାଦି ଏକକାଳୀନ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଏ।

ଏହି ମିଶ୍ରଣ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରତିକାର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏହାର ଦୈନନ୍ଦିନ ଗ୍ରହଣ ଶରୀରରୁ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ଅବାଞ୍ଛିତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ସଫା କରିଥାଏ। ସ୍ମୃତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ତୁଲସୀ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ।

ଏହାର ଗ୍ରହଣ ଲୋହିତ ରକ୍ତ କଣିକାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ସ୍ତରକୁ ବଢାଇଥାଏ। ପ୍ରତିଦିନ ଶ୍ରୀ ତୁଲସୀର ଗୋଟିଏ ବୁନ୍ଦା ଗ୍ରହଣ କରି ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂର ହୋଇଯାଏ। ଏଥି ସହିତ, ବାନ୍ତିରେ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

କାଶ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ହେଲେ ମହୁ ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ପାଟି ଘା ଆଦି ରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳେ।
ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବେସନ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ତୁଳସୀ ମୂଳ, ଏହାର ଶାଖା, ପତ୍ର ଏବଂ ମଞ୍ଜି ସମସ୍ତଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି ।ସାଧାରଣତ ଘରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ତୁଳସୀ ଦେଖାଯାଏ ।ଯାହାର ପତ୍ର ସାମାନ୍ୟ କଳା ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିର ପତ୍ର ହାଲୁକା ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଥାଏ।ଯୌନ ରୋଗ ପାଇଁ ଔଷଧ ତିଆରିରେ ତୁଳସୀ ବିଶେଷ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

କଫ,ଥଣ୍ଡା ନିଶ୍ୱାସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ  – ତୁଳସୀ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ କଫ ନିଶ୍ୱାସ ଦୂର କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ହେତୁ ଏହାର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଟି ଖରାପ ଲାଗେ, ତେବେ କିଛି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଚୋବାନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହୁଏ।

ଖଣ୍ଡିଆ କିମ୍ବା କଟିଯିବା କ୍ଷତ ରୁ ଉପଶମ ମିଳେ।- ଯଦି ଆପଣ ଆଘାତ ପାଇଛନ୍ତି, ଆଲୁମ ସହିତ ବେସନ ପତ୍ର ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ କ୍ଷତକୁ ଶୀଘ୍ର ଭଲ କରନ୍ତୁ । ତୁଳସୀ ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଉପାଦାନ ଧାରଣ କରିଥାଏ ଯାହା କ୍ଷତକୁ ପାଚିବାକୁ ଦେଇନଥାଏ ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବେସନ ପତ୍ରକୁ ତେଲ ସହିତ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଜଳିବା ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ।

ମୁଖର ଚମକ ପାଇଁ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଲାଭକାରୀ  – ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରେ ତୁଳସୀ ବିଶେଷ ଉପକାରୀ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସହିତ, ଆମେ ନଖ ପିମ୍ପଲରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇ ଚେହେରାକୁ ସଫା କରିଥାଉ । କିଛି ତୁଳସୀ ପତ୍ର କୁ ବାଟି ହଳଦୀ ସହ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ଘଣ୍ଟା ରଖି ଏହାକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଦେଖିବେ କିଛି ଦିନ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁହଁ ରେ ଚମକ ଚାଲି ଆସିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *