July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଅମରପୋଇ ପତ୍ର କୁ ଏପରି ବ୍ୟବହାର କରି ଦିଅନ୍ତୁ କିଡ଼ିନୀ ରୁ ତରଳି ଯିବ ସବୁ ପଥର…

1 min read

କିଡନୀ ପଥରି ସମସ୍ୟା ବା କିଡ୍ନୀ ଷ୍ଟୋନ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଟେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋଗୀ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରେ ଯାହା ବେଳେବେଳେ ଅସହ୍ୟ ହୋଇଯାଏ। କିଡନୀ ପଥର ଯୋଗୁଁ ତଳ ପେଟରେ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ପଥରଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଲୁଣର ସଂଗ୍ରହ, ମୁଖ୍ୟତ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ପଥର। ଯାହା କିଡନୀ ଭିତରେ ଅଛି। ଯେତେବେଳେ ଆମ ଶରୀରର କିଛି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ପରିସ୍ରାରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ସେତେବେଳେ କିଡନୀ ଭିତରେ ପଥର ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ।ଏହାକୁ କିଡନୀ ପଥର କୁହାଯାଏ।

ବେଳେବେଳେ ଭୁଲ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ କିଡନୀକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ, କିଡନୀ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ। କିଡନୀ ପଥର ଆପଣଙ୍କୁ ଚିରନ୍ତନ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇପାରେ। ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହା କରାଯାଏ, ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଅପରେସନ୍ କିମ୍ବା ଇନସାଇନ୍ ପରେ ଅପସାରଣ କରାଯାଏ।
କିଡନୀ ପଥର ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା। ପରିସ୍ରାରେ ଅନେକ ରାସାୟନିକ ଉପାଦାନ ଥାଏ। ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍, ଫସଫରସ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଅକ୍ସାଲିକ୍ ଏସିଡ୍। ଏହି ସମସ୍ତ ରାସାୟନିକ ଉପାଦାନ ପଥର ତିଆରି ପାଇଁ ଦାୟୀ ।

ଏହା ସହିତ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଭିଟାମିନ୍ D ଗ୍ରହଣ, ଶରୀରରେ ଲୁଣର ଅସନ୍ତୁଳନ, ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଏବଂ ଅନିୟମିତ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗୁଁ କିଡନୀ ମଧ୍ୟ ପଥରରେ ପରିଣତ ହୁଏ।ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କିଡ୍ନୀ ରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ ହୁଏ ତେବେ ପ୍ରତି ଦିନ 3 ଲିଟର ରୁ 4 ଲିଟର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା କିଡ୍ନୀ ଭଲରେ କାମ କରେ।କିଡନୀ ପଥର ଯୋଗୁଁ ପେଟରେ ସବୁବେଳେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ବାରମ୍ବାର ମୂତ୍ରାଶୟ ନିଷ୍କାସନ, ନିଷ୍କାସନ ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅତ୍ୟଧିକ ହୁଏ ଏବଂ ବାନ୍ତି। ବେଳେ ବେଳେ ମୂତ୍ର ର ରଙ୍ଗ ଅଲଗା ଆସେ ଗ୍ୟାସ ହୁଏ ମୂତ୍ର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହୁଏ। ଫେଣ ଇତ୍ୟାଦି ଦେଖା ହୁଏ।

ଯଦିଓ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅପରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରିବା ସମ୍ଭବ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଗ୍ରହଣ କରି କିଡନୀ ପଥରରୁ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ। ଏକ ହୋମିଓ ପାଟି ଔଷଧ ଅଛି ଯାହାର ନାମ ଚାଇନା 1000 ଅଟେ ଏହାକୁ ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ ଖାଇଲେ ପଥରୀ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ।ଘରୋଇ ଉପଚାର ସହିତ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଯେ ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବରେ 10 ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ।କମ୍ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପଥର ହେଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ।

ଅମରପୋଇ ପତ୍ର କୁ ବାଟି ଜୁସ କରି ପିଇଲେ କିଡ୍ନୀ ରୋଗ ତୁରନ୍ତ ଭଲ ହୁଏ।ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ମିଶ୍ରିତ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଗାଲ୍ ବ୍ଲାଡରର ପଥର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ବୃକକ୍ ର ଫିଲ୍ଟର ମେକାନିଜିମ୍ରେ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ପଥରଗୁଡିକ ମୁଖ୍ୟତ। ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, କେତେକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥରେ ପରିସ୍ରା ଅଧିକ ଥାଏ, ଯାହା ଜମା ହୋଇ ପଥରର ରୂପ ନେଇଥାଏ। କିଡନୀ ବ୍ୟତୀତ ସେମାନେ ମୂତ୍ରାଶୟର ଯେ କୌଣସି ଅଂଶ ଯଥା କିଡନୀ, ୟୁରେଟର ଏବଂ ବ୍ଲାଡର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାନ୍ତି।

ଏହି ସମସ୍ୟା ହେବାର ଅଧିକ ବିପଦ କିଏ?ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଓଜନିଆ କିମ୍ବା ହାଇପରକାଲ୍ସେମିଆ କିମ୍ବା ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ କିମ୍ବା ପରିବାରର ଇତିହାସ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପଥର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ହାଇପରଥାଇରଏଡିଜିମ୍ କିମ୍ବା କିଡନୀରେ ଯେକ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ।

କିଡନୀ ପଥରର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ।ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଭଲରେ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ହୋଇନଥିବ କିଡନୀ ପଥର ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ।ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିସ୍ରାରେ କିଛି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ପରିମାଣ ବଢ଼ିଥାଏ। କିଡନୀ ପଥର ବିଭିନ୍ନ ଆକାରର। ଏହି ପଥରଗୁଡ଼ିକ କିଡନୀରୁ ମୂତ୍ରାଶୟର ଅନ୍ୟ ଅଂଶକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରେ।କିଡନୀ ପଥର ଥିବାବେଳେ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯାଏ। ପରିସ୍ରାରେ ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ କିଡନୀ ପଥରର ଲକ୍ଷଣ। ଯଦି ତୁମର ପରିସ୍ରା ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେଉଛି କିମ୍ବା ଯଦି ପରିସ୍ରା ଗୋଲାପୀ ଏବଂ ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର, ତେବେ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କର ନାହିଁ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖା କର। ତେବେ ଯଦି କିଡ୍ନୀ ରେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହୁଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *