July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ବିଛା କାମୁଡ଼ା ରୁ ତୁରନ୍ତ ଉପଶମ ଦିଏ ଏହି ଗଛ ଚେର ର ରସ – ଦୁଇ ବୁନ୍ଦା ବି ଯଥେଷ୍ଟ – ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ…

ଯଦି ଏକ ବିଛା ଆପଣଙ୍କୁ କାମୁଡ଼େ ତେବେ ଏହି ଉପାୟ ରେ ସହଜ ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉପଶମ ମିଳିଯିବ।ବିଛା ବିଷାକ୍ତ ଅଟେ ଏହା କାମୁଡିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। କାମୁଡ଼ିବା ପରେ ସମଗ୍ର ଶରୀର ଜଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୀଡିତା ଖରାପ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। କିଛି ଛୋଟ କିନ୍ତୁ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟ ଟିପ୍ସ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବିଛା ବିଷରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ। ଗାଁ କିମ୍ବା ସହରରେ ବିଛା ପ୍ରାୟତ ବର୍ଷା ଦିନେ ଘରେ ବାହାରିଥାଏ, ଯଦି ସେମାନେ କାମୁଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଷାକ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ,କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହାର କାମୁଡ଼ାରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବେ? ତଥାପି, ତୁମେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଦୁନିଆକୁ ଯିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ଯାହା ବିଛା ଦ୍ୱାରା ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ଆପଣ କେବେ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଯଦି ଆପଣ ଭାବି ନାହାଁନ୍ତି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସମାଧାନ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।ଯଦି ଏକ ବିଛା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଘାତ କରେ, ତେବେ ଘରୋଇ ଉପଚାର ସହିତ, ଆପଣ ଏହାର ବିଷକୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ବାହାର କରିପାରିବେ। ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଘରୋଇ ରେସିପି କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ବିଛା ବିଷକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦୂର କରିବ।ତେଣୁ ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତୁ ପ୍ରତିକାର ମାତ୍ର 2 ମିନିଟରେ ବିଷକୁ ବାହାର କରିଦେବ। ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଶାନ୍ତ କରିବ। ଆସନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ବିଷ କୁ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା ଗଛ ଚେର ର ରସ – ଏହି ଗଛ ପ୍ରାୟ ସବୁଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ଗଛର ଫୁଲ ଦେଖିବାକୁ ଲମ୍ବା ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଗୋଲାପୀ ଅଟେ ଏହି ଗଛ ଘାସ ପରି ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଅନେକ ଜାଗାରେ ଅପମାର ଗଛ କୁହାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଓଡିଶା ରେ ଏହାକୁ ଗୁଗୁଛି କିମ୍ବା ଗୁଗୁଚିଆ ଗଛ କୁହାଯାଏ । ଏହାର କଣ୍ଟା ମଧ୍ୟ ଦେହରେ ଲାଗିଯାଏ। ଏହି ଗଛ କୁ ଲିଲି ଫୁଲ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଏହି ଗଛ ରାସ୍ତା କର ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଟିକେ ଜଙ୍ଗଲୀ ଜାଗା ରେ ମିଳିଯାଇ ଥାଏ ଏହାର ଚେର କୁ ଆଣି ଛେଚି ଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ରସ କୁ ବିଛା କାମୁଡି ଥିବା ସ୍ଥାନ ରେ ପ୍ରଲେପନ କରନ୍ତୁ। ଦେଖିବେ ଅଧା ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବିନ୍ଧା ଜ୍ୱାଳା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଉପାୟ – ବିଛା କାମୁଡ଼ାରେ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଫିଟିକିରି ର ବ୍ୟବହାର।କିଛି ପାଣି ମିଶାଇ ଚପଲ ପରି ପରିଷ୍କାର ପଥର ଉପରେ ଆଲୁମ୍ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଏହି ଫିଟିକିରି ର ଏକ ପେଷ୍ଟ ଲଗାନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ବିଛା କାମୁଡିଛି, ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଆଁରେ ଟିକେ ଗରମ କରନ୍ତୁ। ଯେତେ ବିଷାକ୍ତ ବିଛା କାମୁଡ଼େ ନା କାହିଁକି, ଏହି ଫିଟିକିରି ର ବ୍ୟବହାର ମାତ୍ର ଦୁଇ ମିନିଟରେ ବିଷକୁ ବାହାର କରିଥାଏ।ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିଛା ର ବିଷ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଲୋପ ପାଇବ ଏବଂ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *