July 25, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଏ ଜିନ୍ସରେ ଛୋଟ ପକେଟ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ…

ଜିନ୍ସରେ ଛୋଟ ପକେଟ: ଜୀବନରେ ଅନେକ ଏପରି ଜିନିଷ ଅଛି , ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଅଧା କିମ୍ବା ପୁରା ଜାଣିନେ। ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏବେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଧାରଣା ବନେଇଥାଉ , ତ କେବେକେବେ ଆମେ କେବଳ ପ୍ରଶ୍ନ ସହିତ ଲଢିଥାଉ। ଜଣେଇଦେବୁ ଯେ କିଛି ଏଭଳି ମଧ୍ୟ ଜିନିଷ ରହିଛି, ଯାହା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ତ ଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ତାହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ ତ ଏପରି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ନେଇ ଆସିଛୁ, ଯାହା ବିଷୟରେ ହୁଏତ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, କିମ୍ବା ପୁଣି ଆପଣ କୌଣସି ଧାରଣାର ଶିକାର ଅଟନ୍ତି। ତେବେ ଜାଣିବା ଯେ ଏହି ଶୃଙ୍ଖଳରେ କଣ କଣ ଜିନିଷ ସାମିଲ ଅଛି।

ଆଜିକାଲି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ତ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ଅଲଗା ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ପଢିବା କିମ୍ବା ଜାଣିବା ପସନ୍ଦ ଅଟେ ତ ଆମର ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢନ୍ତୁ, କାରଣ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ନୂଆ ନୂଆ ସୂଚନା ମିଳିବାର ଅଛି । ଜଣେଇଦେବୁ ଯେ କଣ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜିନ୍ସରେ ଛୋଟ ପକେଟ କାହିଁକି ଥାଏ କିମ୍ବା କଲାରରେ ଲୁପ କାହିଁକି ଥାଏ? ଯଦି ଭାବି ନାହାନ୍ତି ତେବେ କିଛି କଥା ନାହିଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଏପରି କିଛି ମଜାଦାର ସୂଚନା ନେଇ ଆସିଛୁ ।

1 – ଦୁଇ କଲର ବାଲା ଇରେଜର: ଇରେଜରର ବ୍ୟବହାର ତ ସମସ୍ତେ କେବେ ନା କେବେ କରିଥିବେ, କାରଣ ଛୋଟାବେଳେ ପେନସିଲ ସହିତ ଇରେଜର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯେବେ ଆମେ ଛୋଟ ବେଳେ ଦୁଇ ରଙ୍ଗ ବାଲା ଇରେଜର ଦେଖୁ ତ ଏହା ଭାବିକି ଆଣିଥାଉ ଯେ ଗୋଟିଏ ରେ ପେନ ଲେଖା ଲିଭିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟତିରେ ପେନସିଲ, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଦୋକାନୀ ଆମେ ବୋକା ବନେଇବା ପାଇଁ କରୁଥିଲେ । ହଁ ଆଜ୍ଞା, ଦୁଇ କଲର ଏଥିପାଇଁ ଥିଲା କାରଣ ଗୋଟିକରେ ହାଲୁକା ପେନସିଲ ସଫା ହୁଏ, ଅନ୍ୟତିରେ ଗାଢ ପେନସିଲ ଦାଗ ସଫା ହୁଏ ।

2 – କଲର ତଳେ ଲାଗିଥିବା ଲୁପ: ଅନେକ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ କଲର ତଳେ ତଳ ଆଡକୁ ଖୋଲା ରଖନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇଦେବୁ ଯେ କଲର ତଳେ ଲୁପ ଥାଏ, ପାନ ସେଥିରେ ମଧ୍ୟ କଲର ଝୁଲେଇ ପାରିବେ। ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଟାଇ ଭଳି ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ ।

3 – ଉଡାଜାହାଜରେ ଥିବା ଛୋଟ ଛିଦ୍ର: ଉଡାଜାହାଜରେ ଛିଦ୍ର ପଛକେ ଛୋଟ ହୋଇଥାଉ, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିସ୍କକୁ ପୁରା ବୁଲେଇ ରଖିଦିଏ। ଜଣେଇଦେବୁ ଯେ ପ୍ଳେନର ଝରକାରେ ଯେଉଁ ଗ୍ଲାସ ଲାଗିଥାଏ, ତାହା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ହୋଇଥାଏ। ହଁ ଆଜ୍ଞା, ଏହା ଲେୟରର ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମଝିରେ ପ୍ରେସରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ବନେଇ ରଖେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଝରକା ତଳେ ଦେଖାଯିବ ।

3 – କଲମର କ୍ୟାପରେ ହୋଲ : କଲମର କ୍ୟାପରେ ଯେଉଁ ଛିଦ୍ର ଠ, ତାହାକୁ ଦେଖି ଆମେ ଭାବୁ ଯେ ଏହାଦ୍ବାରା ସିଟି ବଜେଇ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ। ହଁ ଆଜ୍ଞା, ଏହି ଛିଦ୍ର ଏଥିପାଇଁ ବନା ହୋଇଥାଏ, ଯଦ୍ୱାରା ପେନ ରେ ମଧ୍ୟ ପବନ ଭିତର ବାହାର ହୋଇପାରିବ। ଯଦି ଛିଦ୍ର ନଥାନ୍ତା ତେବେ ପେନ ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ହୋଇଯାନ୍ତା।

4 – ଚାଉମିନର କରଚୁଲିରେ ଛିଦ୍ର: ପ୍ରକୃତରେ , ପୁଡି ଏବଂ ତରକାରୀ ବାଲା କରଚୁଲି ଠାରୁ ବିଲକୁଲ ଭିନ୍ନ ଚାଉମିନର ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଦେଖି ମଧ୍ୟ ଏହା ଭାବନ୍ତି ଯେ ଏହା ମଧ୍ୟ କଢେଇରୁ କେବଳ ତେଲ ଛଣିବା ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏଥିପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଯେ ଯଦ୍ୱାରା ସବୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସମାନ ମାତ୍ରାରେ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ।

5 – ଲାପଟପ ଚାର୍ଜରରେ ଲାଗିଥିବା ସିଲିଣ୍ଡରିକାଲ: ସୌନ୍ଦର୍ଜ୍ୟ ର ଦୁନିଆରେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷକୁ ସୁନ୍ଦରତାର ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖନ୍ତି। ଏମିତିରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଲାଗେ ଯେ ଚାର୍ଜର ରେ ଲାଗିଥିବା ସିଲିଣ୍ଡରିକାଲ ତାହାର ସୁନ୍ଦରତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହି ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ ବିଡ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକି କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଟେ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇଦେବୁ ଯେ ଏହା ଏଥିପାଇଁ ଲଗାଯାଇଥାଏ, କାରଣ ଏହା ହାଇ ଫ୍ରିକ୍ୟୁଏନ୍ସି ନଏଜକୁ ସର୍କିଟକୁ ପଠେଇ ଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଚାର୍ଜର ଲଗେଇଛନ୍ତି ।

6 – ଜିନ୍ସର ଛୋଟ ପକେଟ: ଜିନ୍ସରେ ଛୋଟ ପକେଟ ପ୍ରଥମେ ତ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ମୁଦ୍ରା ରଖିବା ପାଇଁ କରାଯାଉଥିଲା। ଛୁଆମାନେ ଏହାକୁ ଚୋର ପକେଟ କହନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଧୀରେଧିରେ ଏହି ପ୍ରଚାଳନ ବନ୍ଦ ହେବାରେ ଲାଗିଲା, ଯାହା ଏବେ ଫେସନରେ ବଦଳି ଯାଇଛି। ହଁ ଆଜ୍ଞା, ଏବେ ଏହି ପକେଟକୁ କେବଳ ଫେସନ ପାଇଁ ଦେଖାଯାଏ, ଯେବେକି ପ୍ରଥମେ ତ ଏଥିରେ ମୁଦ୍ରା ରଖୁଥିଲେ ଯଦ୍ୱାରା କେଉଁଠାରେ ପଡିବ ନାହିଁ , କିନ୍ତୁ ଏବେ ଜିନ୍ସରେ ଛୋଟ ପକେଟ ବେକାର ହେଇଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *