July 21, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

କାରଗିଲ୍ ଯୁଦ୍ଧରେ ବହୁତଥର ଶତ୍ରୁପକ୍ଷଙ୍କୁ କରିସାରିଛନ୍ତି ପରାସ୍ତ, ଜାଣନ୍ତୁ ଶେରଶାହ୍ ବିକ୍ରମ ବତ୍ରାଙ୍କ Life Story

ଭାରତ ଦେଶ ବୀର ଜବାନ୍ ଙ୍କ ଦେଶ ଅଟେ । ଏଠାରୁ ବହୁତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସୈନାନୀମାନେ ଜନ୍ମ ନେଇଛନ୍ତି । ସେମିତି ଆଜିର ଏହି ଖାସ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କାରଗିଲ୍ ଯୁଦ୍ଧର ହିରୋ ରହିଥିବା ବିକ୍ରମ୍ ବତ୍ରାଙ୍କର୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ବିକ୍ରମ ବତ୍ରା ଜୀବନରେ ଆଧାରିତ ଏବେ ଏକ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କ ଛୁଆବେଳରୁ ନେଇକରି ଜବାନୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୌଜିଙ୍କ ଜଜବାକୁ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଏହି ଫିଲ୍ମ ଆମାଜନ୍ ପ୍ରାଇମ୍ ଭିଡିଓରେ ରିଲିଜ୍ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଫିଲ୍ମର ନାଁ ବିକ୍ରମ ବତ୍ରାଙ୍କ ପରି ଦମଦାର୍ ମାନେ ଶେରଶାହ୍ ରଖାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମଲହୋତ୍ରା ମୁଖ୍ୟ ଭୁମିକାରେ ନିଭାଇଥିଲେ, ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ କାରଗିଲ୍ ର ଏହି ବୀରଙ୍କ କଥା ମନେ ପକାଇଦେଲେ, ବୋଧେ ଏହି କାରଣରୁ ଯିଏ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅଣଦେଖା ଫଟୋ ଦେଖାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ବୋଧେ ଆପଣ ପୁର୍ବରୁ କେବେ ଦେଖିନଥିବେ । କହିଦେବୁ କି ଫିଲ୍ମ ଶେରଶାହ୍ ସ୍କିନିଙ୍ଗ୍ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବି ମହଜୁଦ୍ ଥିଲା, ଏହି ଫିଲ୍ମ ଏବେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦକରାଯାଇଛି,  ସମସ୍ତେ ବିକ୍ରମ ବତ୍ରାଙ୍କର ବାହାଦୁରୀ କାହାଣୀ ଜଣାଯାଇଛି, ସ୍ପଟ୍ ବୟ ଏକ ଖବର ଅନୁସାରେ ସ୍କିନିଙ୍ଗ୍ ସମୟରେ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମଲହୋତ୍ରାଙ୍କୁ ବିକ୍ରମ୍ ବତ୍ରାଙ୍କ ଭୁମିକା ଦେଖି ତାଙ୍କ ପରିବାର କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ ।

ସୁଚନାପାଇଁ କହିଦେବୁ କି ଫିଲ୍ମରେ ଯେଉଁଠି ଗୋଟେ ତରଫରୁ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ କ୍ୟାପଟେନ୍ ବତ୍ରା ରୋଲ୍ ରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ, ସେମିତି କାୟରା ଆଡଭାନୀ ତାଙ୍କର ମଙ୍ଗେତର ଚିମା ରୋଲ୍ ରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ, ଦୁହେଁ କଳାକାର ନିଜ ଭୁମିକାକୁ ଭଲରେ ନିଭାଇଥିଲେ, ବୋଧେ ଏହି କାରଣରୁ ଯାହା ଆଜି ଫିଲ୍ମ ବକ୍ସ ଅଫିସ୍ ରେ ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା, ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି କାରଗିଲ୍ ଯୁଦ୍ଧର ସମୟରେ ବିକ୍ରମ ବତ୍ରା ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ରାଇଫଲ୍ସ ୧୩ ତମ ବାଟାଲିୟନ୍ ରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ଭୁମିକାରେ ଥିଲେ ।

ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାପରେ ତାଙ୍କୁ ନିଜକୁ ଏକ ସଫଳ ଲିଡର୍ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା, ୧୯୯୯ ରେ ହୋଇଥିବା ଏହି କାରଗିଲ୍ ଯୁଦ୍ଧର ପରେ ପାକିସ୍ଥାନୀ ସେନା ତାଙ୍କୁ ସଂନ୍ଦେଶରେ ଶେରଶାହ୍ କହିକରି ସଂବୋଧିତକରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ବାହାଦୁରୀ ରୁ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ପରାସ୍ତକରିଦେଇଥିଲେ । ବିକ୍ରମ ବତ୍ତ୍ରାଙ୍କ ଜନ୍ମ ହିମାଳୟ ପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଚାରି ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ଥିଲେ, ୧୯୯୬ ରେ ବିକ୍ରମ ବତ୍ରା ସୈନ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସ୍କୁଲର ଡେରାଡୁନ୍ ଭାରତୀୟ ଏକାଡେମୀ ରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥିଲେ ।

୧୯୯୮ ରେ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସୋପୋର୍ ରେ କରାଯାଇଥିଲା, ସେ ନିଜ କାମ ପାଇଁ ସେତେ ମାହିର୍ ଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ ବନାଇଦିଆଗଲା । ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧକୁ କେହି ଭୁଲିପାରିବେନି, ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ବିକ୍ରମ୍ ବତ୍ରା ହିରୋ ହୋଇଯାଇଥିଲେ, ବିକ୍ରମ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ କଥା ଶେଷଥର ୨୯ ଜୁନ୍ ୧୯୯୯ କୁ ଶୁଣିଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ସେ ନିଜ ମାଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଦେଖିକରି କହିଲେ କି ଆପଣ ବିଲକୁଲ୍ ଚିନ୍ତା କର ନାହିଁ ମୁଁ ଏକଦମ୍ ଠିକ୍ ଅଛୁ, ୨୦ ଜୁନ୍ କୁ ୫୧୪୦ ମାନେ ୧୭ ହଜାର ଫୁଟ୍ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ନିଜ୍ ଟିମ୍ କୁ ନେତୃତ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ଯେବେ କ୍ୟାପଟେନ୍ ବିକ୍ରମ ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଗୁଳି ଲାଗିଲା ତେବେ ସେ ବିଲକୁଲ୍ ପଛକୁ ହଟିନଥିଲେ, ଓ ବମ୍ ଫିଙ୍ଗିବାକୁ ଲାଗିଲେ ସେ ସାମ୍ନା ବାଲା ସେନାର୍ ବାହାଦୁରି ଓ ନିଡର୍ ସହ ସାମ୍ନାକଲେ, ସେ ନିଜ ଟିମ୍ କୁ ୟେ ଦିଲ୍ ମାଙ୍ଗେ ମୋର୍ କୋଡୱାର୍ଡରେ ଜଣାଇଲେ କି ସେ ଶିଖର ପାଇସାରିଛନ୍ତି, ସେ ଆଘାତ ହୋଇକରି ଆଗକୁ ବଢିଚାଲିଲେ ଓ ତାଙ୍କ ଶତ୍ରୁ ହାର୍ ମାନିନିଅନ୍ତୁ, ତାଙ୍କ ସହିଦ୍ ହେବା ଆଜି କେହି ଭୁଲି ପାରୁନାହାନ୍ତି, ତାଙ୍କ ନାଁ ଏକ ସଫଳ ଲିଡର୍ ଭାବେ ମନେ କରାଯାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ବିକ୍ରମ ବତ୍ରାଙ୍କୁ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୯୯ କୁ ତତ୍କାଳିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କେ ଆର୍ ନାରାୟନ୍ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମରଣୋପରାନ୍ତ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପୁରସ୍କାର ପରମବୀର ଚକ୍ର ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ୍ କରାଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *