July 21, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଓଡ଼ିଆ ଜୋକ୍ସ : କ୍ଲାସରେ ଶିକ୍ଷକ ପପୁକୁ ପଚାରିଲେ କୁହ Money କୁ ହିନ୍ଦୀରେ କଣ କହନ୍ତି ? ପପୁ- ଯାହା କହିଲେ ଶୁଣି Sir ବେହୋସ

1 min read

ଆଜିକାଲିର ଏହି କର୍ମବ୍ୟସ୍ତତା ଭରା ଜୀବନ ଭିତରେ ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ କାମରେ ଏତେ ବିଜି ହୋଈଯାଇଛି କି ସେ ହସିବା ଯେପରି ଭୁଲୀଯାଇଛି, ଯେବେ ଆପଣ କେବଳ କାମ ହିଁ କରିବସିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ , ଓ ଆମେ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପଡୁ, ଏଥିପାଇଁ ନିଜ କାମ ମଧ୍ୟରେ ଟିକିଏ ସମୟ ହସିବା ପାଈଁ ବାହାର କରିବା ଉଚିତ୍ , ଓ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ବହୁତ୍ ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ ନେଇକରି ଆସିଛୁ, ଯାହାକୁ ପଢିବାପରେ ଆପଣ ହସି ହସି ବେଦମ୍ ହୋଇଯିବେ , ତେବେ ଆଉ ଡେରି କଣ ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ହସିବା ହସାଇବାର ମଜାଦାର୍ ସିଲସିଲା ।

୧) ବଣ୍ଟି- ସାଙ୍ଗ ତୋତେ ଏହି ଖଣ୍ତିଆ କେମିତି ହେଲା ? ବବଲୁ- କଣ କହିବି ? କାଲି ସେକ୍ରେଟାରୀର ସହ ଚ୍ୟାଟିଙ୍ଗ୍ କରୁଥିଲି , ତେବେ ସ୍ତ୍ରୀ ଆସିଲା ଓ ଭୁଲ୍ ଭାଲ୍ ରେ ଲାଷ୍ଟ ମେସେଜ୍ ସ୍ତ୍ରୀର ହାତରେ ଚାଲିଗଲା, ବଣ୍ଟି-ମେସେଜ୍ ରେ କଣ ଥିଲା ? ବବଲୁ- ଚୁଡେଲ୍ ଆସିଗଲା, ପରେ କଥାହେଉଛି ।

୨) ବାପା- ମୋର ପୁଅ ମୋର ଠାରୁ ଅଧିକା ଭଲ ପାଉଛି, ମା- ଯା ଯା, ସେ ମୋତେ ବେଶୀ ଭଲ ପାଉଛି, ବାପା- ଚାଲ ତେବେ ପୁଅକୁ ଲୁଚିକି ଟେକା ମାରିବା ଯଦି ସେ ଡରିକି ମା ମା ଆବାଜ୍ ଲଗାଇବ କିମ୍ବା ବାପା ବାପା କହି ଡାକିବ, ଯାହାକୁ ଡାକିବ ସିଏ ଜିତିବ, ମା- ଠିକ୍ ଅଛି ଯେପରି ପଥର ମାରିଲା, ପୁଅ- କିଏ ବେ, ବାହାର ଆସେ ତୋର ଅବସ୍ଥା ଢିଲା କରୁଛି ।

୩)  ଗୋଟେ ସାଙ୍ଗ ପପୁକୁ ପଚାରିଲା , ପରିବର୍ତ୍ତନର ପରିଭାଷା କଣ ଅଟେ ? ସାଙ୍ଗ- ଯିଏ କେବେ ଲିଫ୍ଟରେ ଯାଉଥିଲା, ବାଦଲ ଗର୍ଜନ କଲେ, ଆଜି ବାଦଲ ବି ଅଧିକା ଗର୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି ।

୪) ହାବିଲଦାର୍- ସାର୍- ଆମେ ମଦ ଭରା ଗାଡିକୁ ଧରିଛୁ , ଇନସିପେକ୍ଟର- ସାବାସ୍ ବହୁତ ଭଲ, ହାବିଲଦାର୍- ଏବେ କଣ କରିବାର ଅଛି ସାର୍, ଇନସିପେକ୍ଟର୍-ଏବେ ଏକ ଟ୍ରକ୍ ସୋଢା ଓ ଏକ ଟ୍ରକ୍ ମିକ୍ଚର ଧରିକି ଆଣ ।

୫) ଭିକାରୀ- ସାହେବ୍ ୨୦ ଟଙ୍କା ଦିଅ ନା, କଫି ପିଇବାର ଅଛି,  ବ୍ୟକ୍ତି- କିନ୍ତୁ କଫି ତ ୧୦ ଟଙ୍କା ଆସୁଛି ନା, ଭିକାରୀ- ମୋର ଗାର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ତ ସାଥିରେ ଅଛି ନା ସାହେବ୍, ବ୍ୟକ୍ତି- ଆରେ, ଭିକାରୀ ହୋଇକି ଗାର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ତ ରଖିଛୁ ? ଭିକାରୀ- ନା ସାର୍- ଗାର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ତ ମୋତେ ଭିକାରୀ କରିଦେଇଛି ।

୬) ମୁଁ ଯାଇଥିଲି ତାକୁ ଲାଲି ଗୋଲାପ ନେଇକି କହିବାପାଇଁ କି ତୁ ମୋତେ ହୃଦୟ ଦେବୁ କି ? କିନ୍ତୁ ତାର ମା କବାଟ ଖୋଲିଲା ଓ ମୁଁ ଡରିକି କହିଲି ଏ ଆଇ ଦୁଇ ଟଙ୍କାର ଗୋଲାପ ଫୁଲ ନେବୁ କି ?

୭) ଏକ ମଶା ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ହେଇଥିଲା, ଦ୍ୱିତୀୟ ଜଣଙ୍କ ପଚାରିଲା- ଭାଇ ତୋତେ କଣ ହେଲା ? ପ୍ରଥମ- ସାଙ୍ଗ ଗଜବ୍ ହେଉଛି, ମୁଷାଦାନୀରେ ମୁଷା, ସାବୁନ୍ ଦାନୀରେ ସାବୁନ୍, କିନ୍ତୁ ମଶାଦାନୀରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶୋଉଛି ।

୮) ବ୍ରେକିଙ୍ଗ୍ ନ୍ୟୁଜ୍- ଆଜି ଡେରି କ୍ଷୀରରେ ନିରମା ଡିଟରଜେଣ୍ଟ ମିଶ୍ରଣ ହୋଇଛି ଓ ନିରମା ବାଲା ସଫା ସଫା କହୁଛନ୍ତି କି ଆମେ ତ ବହୁତ ବର୍ଷରୁ କହୁଛୁ କି କ୍ଷୀର ପରି ସଫା ନିରମାରୁ ଆସେ ।

୯) ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଡାକ୍ତର୍ ପାଖକୁ ଗଲା ଚିକିତ୍ସା କରାଇବା ପାଇଁ, ଡାକ୍ତର- ଯଦି ଭିଡରୁ ଦୁରେଇ ରହିବ ତେବେ ଜଲଦି ଠିକ୍ ହୋଇଯିବ, ବ୍ୟକ୍ତି- କଣ କରିବି ଡାକ୍ତର୍ ସାହେବ ପେଶାରେ ମୁଲିଆ ଡାକ୍ତର- ଏମିତି କଣ କରୁଛ କି ତୁମେ ? ବ୍ୟକ୍ତି- ସାର୍ ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ପକେଟ୍ ମାର୍ ଅଟେ ।

୧୦) ଶିକ୍ଷକ- ଚାଲ କୁହ, Monkey କୁ ହିନ୍ଦୀରେ କଣ କହନ୍ତି ? ପପୁ- ବନ୍ଦର କହନ୍ତି ।ଶିକ୍ଷକ- ବହି ଖୋଲି ଦେଖିଛୁ ନା ତୁ ପପୁ- ନା ସାର୍ ରାଣ ଖାଇ କହୁଛି, ମୁଁ ତ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖିକି କହିଲି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *