July 25, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ରେଲୱେ ବିଭାଗ ଏବେ ବନାଇଲେ ନୁଆ Code ସିଷ୍ଟମ୍, ଧ୍ୟାନ ରଖିଲେ ନହେଲେ ମିଳିବ ନାହିଁ Seat

1 min read

ସମସ୍ତେ କୋରନା ପରେ ନିଜ ଘରୁ ବାହାର ବୁଲିବା ଇଚ୍ଛାରେ, ଲୋକେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ନେବାପରେ ନିଜ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ରେଳରେ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ , ଏମିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ଯାତ୍ରୀ ରେଳର ପ୍ଲାନ୍ କରନ୍ତୁ ।ତେବେ ଏହି ସୁଚନା ପଢନ୍ତୁ, କହିଦେବୁ କି ଭାରତୀୟ ରେଳରେ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଙ୍ଗ୍ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ, ଭାରତୀୟ ରେଲୱେରେ ନୁଆ କୋଚ୍ ବିଷ୍ଟଡୋମ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଏହି କାରଣରୁ ନୁଆ କୋଚ୍ କୋଡ୍ ଓ ସିଟ୍ ବୁକିଙ୍ଗ୍ କୋଡ୍ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

କହିଦେବୁ କି ବିଷ୍ଟେଡୋମ୍ ନୁଆ କୋଚ୍ ରେ ଯାତ୍ରୀ ଟ୍ରେନ୍ ଭିତରେ ବସି ହିଁ ବାହାର ନଜାରା ଦେଖିପାରିବେ, ଏହା ଟ୍ରାଭେଲର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିଖବର ଅଛି ସେ ଟ୍ରେନ୍ ରେ ବସି ବସି କରି ବାହାର ନଜାରା ଦେଖିପାରିବେ, କହିଦେବୁ କି ଏହି କୋଚ୍ ରେ ଛାତ କିମ୍ବା ଛାତ କାଚ ହୋଇଥାଏ, ଭାରତରେ ଏମିତି ଟ୍ରେନ୍ ମହଜୁଦ୍ ହୋଇଥାଏ ତେବେ କେବଳ ମୁମ୍ବାଇ ଗୋଆରେ ଏହି ରୁଟ୍ ଚାଲିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଟ୍ରେନ୍ ର ଡିମାଣ୍ତ ଦେଖିକରି ଏବେ ରେଲୱେ ଏହି ଅନ୍ୟ ରୁଟ୍ ଉପରେ ଚଳାଇବାର ଚେଷ୍ଟାରେ ଅଛି ,ଏହା ସହ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛି ।

ଏହା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କୋଡ୍ ନୋଟିଫିକେସନ୍ ଆସିବ, ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ବିଷ୍ଟଡୋମ୍ କୋଚ୍ ର କୋଡ୍ EV ଅଛି, ଏଥିରେ ଏସି-୩ ଟାୟାର୍ ଇକୋନୋମୀ କ୍ଲାସ୍ ସାମିଲ୍ ଅଛି । ଓ ଏସି-୩ ଟାୟାର୍ କୋଡ୍ M ଅଛ୍, ଏହା ନୁହେଁ ରେଲୱେ ବହୁତ ଅତିରିକ୍ତ କୋଚ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଏଥିରେ ଏସି-୩ ଟାୟାର୍ ଇକୋନୋମି କ୍ଲାସରେ ସାମିଲ୍ ଅଛି, ଏହି କୋଚ୍ ରେ ୮୩ ବର୍ଥ ହେବ, ଏହି କୋଚ୍ କୋଡ୍ M ରଖାଯାଇଛି, ଏହାର ପୁରା ସୁଚନା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଇଆର୍ ସିଟିସି ସାଇଡ୍ କିମ୍ବା ଆପ୍ ଦେଖିପାରିବେ ।

ସେମିତି ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବାପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଆଇଆର୍ ସିଟିସି ୱେବସାଇଡ୍ ରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ, କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିପାରିବେ, ଏହା ଆପଣ ମାଇ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅପସନ୍ କୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତି, ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁ ସ୍ପେଶାଲ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଲିଷ୍ଟରେ ମିଳିଯିବ, କହିଦେବୁ କି ସବୁ ସ୍ପେଶାଲ୍ ଟ୍ରେନରେ ତତକାଳ କୋଟା ଅଧିକା ଅଛି, ଏମିତିରେ କାହାକୁ ବି ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବାରେ ଡେରି ହେବନାହିଁ, ଯଦି ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ କରିପାରିବା, ସେମିତି ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନ୍ସଲ୍ କରିବାର ଅଛି ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଲିଙ୍କ୍ ରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବେ,

https://www.operations.irctc.co.in/ctcan/SystemTktCanLogin.jsf ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ, ଓ ଦିଶାନିର୍ଦ୍ଧେଶ ପିଏନ୍ ଆର୍ ନଂ ଟ୍ରେନ୍ ନମ୍ବରରେ ସବୁ ସେଠାରେ ଭରିଦିଅନ୍ତୁ, ତାପରେ ସବ୍ ମିଟ୍ ବଟନ୍ ଦବାଇଦିଅନ୍ତୁ, ସବ୍ ମିଟ୍ କରିବାପରେ ୟୁଜର୍ ଫୋନ୍ ନମ୍ବରରେ ଏକ ଓଟିପି ଆସିବ, ଏହାପରେ ସ୍କିନ୍ ଉପରେ ପିଏନ୍ ଆର୍ ଡିଟେଲ୍ ଆସିଯିବ, ଯାହାତଳେ କ୍ୟାନ୍ସସେଲ୍ ବିକଳ୍ପ ହେବ, ଓ ତାହାକୁ ସବମିଟ୍ କରିଦିଅନ୍ତୁ, ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନସେଲ୍ ହୋଇଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *