July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଶ୍ୱାସତନ୍ତ୍ର କୁ ସଫା କରନ୍ତୁ ଯେତେ ମେଳା ଥିବା ସବୁ ଏକାବେଳେ ସଫା ହେଇଯିବ – ଆଜି ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ସବୁ..

1 min read

ଆମ ପାଇଁ ଆମ ଫୁସଫୁସ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ। ଫୁସୁଫୁସ ର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ନିଶ୍ୱାସ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ଛାଡିବା।ଏହା ଯଦି ସ୍ୱଶ୍ଚ ନିଶ୍ୱାସ ନେବ ତାହେଲେ ଆମ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବ। ଏହା ଅମ୍ଳଜାନ କୁ ଆମ ଶରୀର ଆଉ ରକ୍ତ କୁ ପଠେଇ ଥାଏ। ଆପଣ ବିନା ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ କେତେ ସମୟ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ। ତେବେ ଜାଣିପାରୁଥିବେ ଫୁସଫୁସ କେତେ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆମ ଶରୀର ରେ କରିଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା କିପରି ଆମ ଫୁସଫୁସ କୁ ସୁସ୍ତ ରଖିବେ।ପ୍ରଦୂଷିତ ପରିବେଶରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାବେଳେ ଫୁସଫୁସରେ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ଗୁରୁତର ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ପାଇଁ ମାନବ ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ଉପଯୋଗୀ ଅଂଶ ହେଉଛି ଏହାର ଫୁସଫୁସ । ଫୁସଫୁସ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଅମ୍ଳଜାନ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଯାଏ ।ପ୍ରଦୂଷିତ ପରିବେଶରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାବେଳେ ଫୁସଫୁସରେ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ଗୁରୁତର ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ବ୍ୟାୟାମପ୍ରତିଦିନ ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ଯୋଗ କରି ଆପଣ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ ଆରାମ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତି । ଏହା ହୃଦ୍‌ରୋଗ ସହିତ ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ।

ଧୂମପାନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ;- ତୁମେ ଧୂମପାନ କରୁନାହଁ କିନ୍ତୁ ତୁମର ସାଙ୍ଗମାନେ ଯଦି ତୁମ ସହିତ ଧୂମପାନ କରନ୍ତି ।ଏହି ଧୂମପାନକୁ ପାସ୍ ଧୂମପାନ କୁହାଯାଏ ଯାହା ଫୁସଫୁସ ପାଇଁ ସମାନ ଭାବରେ କ୍ଷତିକାରକ ।ତେଣୁ ଧୂମପାନ ଏବଂ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନ୍ସର ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ହୋଇପାରେ।

ଜଳ ସେବନ ଅଧିକ ରୁ ଅଧିକ କରନ୍ତୁ – ଦିନକୁ 3 ରୁ 4 ଲିଟର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତକୁ ଅଧିକ ଅକ୍ସଇଜେନ ମିଳେ।ଫୁସଫୁସ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଜଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଜଳ ଫୁସଫୁସକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖେ ଏବଂ ଏହି ଓଦା ହେତୁ ଫୁସଫୁସର ମଇଳା ବାହାରକୁ ବାହାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ଗରମ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଜଳ ରଖିବା ଉଚିତ୍

ରସୁଣ :- ରସୁଣ ରେ ବହୁତ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି। ଏହା ଶରୀରରେ ବହୁତ ରୋଗ ଜୀବାଣୁ ଙ୍କୁ ମାରିଥାଏ। ରସୁଣକୁ ଆଣ୍ଟିପିରେଟିକ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଭୋଜନ ପରେ ରସୁଣ ଖାଇବା ଛାତି ସଫା ରଖେ ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ – କାଶ ଏବଂ ଗଳାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିବା ମଦ୍ୟପାନର ଲାଭ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି। ଏହା ଫୁସଫୁସ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତି କାରକ ଅଟେ। ପିଇବା ପରେ ମଦ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସ ର ଚମକ କମିଯାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଲିଭର ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୁଏ।

ତୁଳସୀ ପତ୍ର – ସମାନ ପରିମାଣର ତୁଳସୀ ପତ୍ର ,ଅଦା ଏବଂ ମହୁ ରସ ନିଅନ୍ତୁ ।ଏଥିରେ ନଅ ଗୁଣ ଚିନି ମିଶାଇ ସମାନ ପରିମାଣରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରନ୍ତୁ । ଏହି ମିଶ୍ରଣର ଏକ ଚାମଚ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ଖାଆନ୍ତୁ ।ଏହା ଫୁସଫୁସରେ ଗଚ୍ଛିତ କଫ କୁ ବାହାର କରିଥାଏ । ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଅସ୍ଥାମା ଭଳି ରୋଗ କୁ ଭଲ କରେ।

ସବୁବେଳେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ। – ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଖାଦ୍ୟରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଯାହା ଫୁସଫୁସ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏବେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଫୁଲକୋବି, ଗାଜର,ବିଟ, ମୂଳା , କୋବି ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଜିନିଷ ଖାଉ ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ସବୁଜ ପନିପରିବା ପନିପରିବା ଯୋଗୁଁ ଆମ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରୁହେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *