July 25, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ପୁଣିଥରେ କରୋନା ମଧ୍ୟରେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ମାଡି ଆସିଲା , ଏହି 2 ଟି ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇପାରେ – ଦେଖନ୍ତୁ କେଉଁଠି ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ…

1 min read

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ବଙ୍ଗଳାରେ ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଆମ୍ଫାନ୍ ବ୍ୟାପକ ଅଘଟଣ ଘଟାଇଥିଲା। ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଝଡ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିବା ବିନାଶରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡର ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି| ହଁ, ଆରବ ସାଗରରେ ଘଟୁଥିବା ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସୋମବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାୟଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ହରିହରେଶ୍ୱର ଏବଂ ଦାମନ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ନିସର୍ଗ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି। ରିଲିଫ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ NDRF ଦଳ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

କରୋନା ମହାମାରୀର ଭୟଙ୍କର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସଙ୍କଟ ପର୍ବତ ଭାଙ୍ଗୁଛି। କରୋନା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରକୃତିର ଭୟଙ୍କର ବିପଦରେ ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆନନ୍ଦ କୁମାର ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଗୋଆର ପାନଜୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ 370 କିଲୋମିଟର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁମ୍ବାଇର 690 କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ସୁରଟର 920 କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ଦକ୍ଷିଣରେ ଅବସ୍ଥିତ। ହେଉଛି।

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାକୃତିକ ଝଡ 2 ଜୁନ୍ ସକାଳ ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ତା’ପରେ ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଏବଂ ପରେ ହରିହରେଶ୍ୱର (ରାୟଗଡ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର) ଏବଂ ଦାମନ୍, ଉତ୍ତର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଗୁଜୁରାଟର ସାମୁଦ୍ରିକ ରାଜ୍ୟ | ଜୁନ୍ ୩ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦ୍ର କୂଳକୁ ଆସିପାରେ |

ନିମ୍ନ ଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିପ୍ରେସନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | – ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, କହିରଖୁ ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ଆଇଟି ହବ୍ ପୁଣେ ଠାରୁ ହରିହରେଶ୍ୱର 200 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହା ଦାମନ ଠାରୁ 360 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଏହାର ପୂର୍ବ ପୂର୍ବ ଆରବ ସାଗର ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଯାହା ସୋମବାର ସକାଳେ ଏକ ଅବସାଦରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଝଡ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ନିମ୍ନ ଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଡିପ୍ରେସନ ହେଉଛି IMD ର 8 ଗ୍ରେଡ୍ ସ୍କେଲରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦୁଇଟି ସ୍ତର | ଏହି ମାପଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ତୀବ୍ରତା ଉପରେ ଆଧାର କରି ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡକୁ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଝଡ ଆଗକୁ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୂପ ନେଇପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଜୁନ୍ ୨ ତାରିଖ ସକାଳେ ଏହା ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଝଡ ରେ ପରିଣତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଜୁନ୍ ୩ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା କିମ୍ବା ରାତି ସୁଦ୍ଧା ଝଡ ଏହାର ରୂପ ନେଇପାରେ।

ପ୍ରକୃତିର ଖରାପ ଅବସ୍ଥାରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୦୫ ରୁ ୧୧୫ କିଲୋମିଟର ହେବ | ଜୁନ୍ ୨ତାରିଖ ସକାଳେ ଏହାର ଗତି ଆହୁରି ବଢିପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଯେତେବେଳେ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଝଡ ଉପକୂଳକୁ ଆସେ, ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୨୫ କିଲୋମିଟର ହେବ | IMD କହିଛି ଯେ ଜୁନ୍ 4 ରେ ଅପରାହ୍ନ 5:30 ସମୟରେ ପ୍ରକୃତି ଦୁର୍ବଳ ହେବ ଏବଂ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୬୦ ରୁ ୭୦ କିଲୋମିଟର ରହିବ।ଏହି ଝଡ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ସିଏମ ବିଜୟ ରୂପାନୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛନ୍ତି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *