July 25, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ବନ୍ଧା କୋବି ର ଏହି ଚମତ୍କାର ଫାଇଦା – ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ନିଶ୍ଚୟ…

1 min read

ବନ୍ଧାକୋବି ଏକ ଉପଯୋଗୀ ପନିପରିବା। ଏହା ବିଶ୍ୱ ର ଅନେକ ସୁସ୍ବାଦୁ ରୋଷେଇରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ କୋବିର ଉପକାର କେବଳ ଡିସ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସରଳ ଦେଖାଯାଉଥିବା ପନିପରିବା ଓଜନ ହ୍ରାସ ଠାରୁ ହୃଦୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି ଶରୀରର କେଉଁ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ କୋବି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶାରୀରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କୋବିର ଉପକାରିତା ଏବଂ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ।

ଗୋଡ ବିନ୍ଧା ,ହାତବିନ୍ଧା,ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା, ଆଣ୍ଠୁ ବିନ୍ଧା,ଚର୍ମ ଫାଟିବା,ଶୁଖିବା, ଇଂଫେକ୍ସନ ସ୍ଥାନ ରେ ତୁରଣ ବନ୍ଧାକୋବି ପତ୍ର କୁ ଗୁଡ଼ାଇ ବାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତୁ। ଦେଖିବେ ତୁରନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିଯିବ। ଥରେ ହେଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଟ୍ରାଏ କରିବେ। ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବନ୍ଧା କୋବି ଖାଇବା ର ଫାଇଦା। କୋବି ପତ୍ର କୁ ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ଗୁଡ଼ାଇ ତା ଉପରେ କନା କିମ୍ବା ସୁତୁଲୀ ବାନ୍ଧି ନିଅନ୍ତୁ।ଏକ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ ଫାଇଦା ଦେଖିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବ।

କୋବିର ଉପକାରିତା ଶରୀରର ପ୍ରତିରୋଧକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଦେଖାଯାଏ ।କୋବିରେ ଭିଟାମିନ୍-ସି ଭରପୂର ଅଟେ ।ଭିଟାମିନ୍-ସି ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଯାହା ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। କୋବି ର ଉପକାର ଏଠାରେ ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ । କୋବି ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆନ୍ଥୋସିୟାନିନ ନାମକ ଏକ ବିଶେଷ ଉପାଦାନରେ କୋବି ଭରପୂର ଅଟେ । ଆଣ୍ଟୋସିୟାନିନରେ କର୍କଟ ବିରୋଧୀ ଗୁଣ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି, ଯାହା କର୍କଟ ରୋଗକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

କୋବି କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ମୁକ୍ତ, ଯାହା ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ଏହାର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ । ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ହୃଦୟ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ମାନବ ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଅଂଶ ହେଉଛି ଆଖି । ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଆଖିକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଯେଉଁମାନେ କୋବି ଖାଉଛନ୍ତି, ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ କମ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ କୋବି ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ବିଟା କାରୋଟିନ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ନିରାପଦ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋବିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ମଧ୍ୟ ଭରପୂର ଅଟେ, ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରି ରୋଗ ସହ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।କୋବି ର ଉପକାରିତା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।ଏକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କୋବି ପତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ତନରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିଯାଏ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋବିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ମଧ୍ୟ ଭରପୂର ଅଟେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇପାରେ।ବନ୍ଧା କୋବି ନିଶ୍ଚିତ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହାର ଅନେକ ଫାଇଦା ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *