July 22, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ସ୍ୱପ୍ନରେ ଯଦି ମୃତ ପରିଜନ ଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ଟଙ୍କା ଜୀବନରେ ହିଁ ୮ଟି ପରିବର୍ତନ ଆସିଥାଏ – ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ…

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ମାନବ ଜୀବନର ସତ୍ୟ, ଯାହାକୁ କେହି ପରିବର୍ତନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହି ଦୁନିଆକୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିନେ ଏଠାରୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | ବାରହାଲାଲ ଆମ ଭିତରୁ ଅନେକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆମ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ଦୁନିଆ ଛାଡି ଚାଲିଯାଉଥିବା ଦେଖିଛନ୍ତି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହା ଅନେକ ଥର ଘଟେ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ମୃତ ପରିବାରକୁ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ତୁମ ଆଗରେ ମରିଥିବାର ଦେଖିଛ, ତୁମ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଆସିବା ବଡ କଥା ନୁହେଁ |

ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ମନୋବିଜ୍ଞାନ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଏହିପରି ସ୍ୱପ୍ନରେ କିଛି ବିଶେଷ ରହସ୍ୟ ଏବଂ ବିଶେଷ ବାର୍ତ୍ତା ଲୁଚି ରହିଥାଏ | ହଁ, ଯେହେତୁ ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ତୁମର ନିକଟ ତଥା ପ୍ରିୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେବାକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ତୁମର ସ୍ୱପ୍ନରେ ଆସନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ବଡ଼ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତି | ଏହି ସ୍ୱପ୍ନଗୁଡିକ ଏତେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯେ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜଣାଶୁଣା | ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ସ୍ୱପ୍ନ ବିଷୟରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ |

1 – ବାସ୍ତବତାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବା – ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନଗୁଡ଼ିକ ସମୟରେ ଆମେ ଜୀବନର ବାସ୍ତବତାକୁ ଅନୁଭବ କରୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହିପରି ସ୍ୱପ୍ନ ସମୟରେ ମନକୁ ଆସୁଥିବା ଭାବନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଏବଂ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଅଟେ | ଏହା ହେଉଛି ଏକ କାରଣ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏପରି ସ୍ୱପ୍ନରୁ ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ଆଦୌ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଏହା ବାସ୍ତବତା ନୁହେଁ ବରଂ କେବଳ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ | ଅନେକ ଥର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଦରୁ ଉଠିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ସ୍ୱପ୍ନର ପ୍ରଭାବ ଭୁଲିଯାଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନର ପ୍ରଭାବ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଥାଏ |

2 –  ଯେଉଁମାନେ ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ, ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ଦେଖାଯାନ୍ତି – ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ସ୍ୱପ୍ନଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଜୀବନ କାଳରେ ବହୁତ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ, ସେମାନେ ସ୍ୱପ୍ନରେ ସମାନ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଦେଖାଯାନ୍ତି | ହଁ, ସ୍ୱପ୍ନରେ ମୃତ ପରିବାରର ମୁହଁରେ ଏକ ଅଲଗା ନଜର ରେ ଆସିଥାଏ

3 – ତୃପ୍ତି, ସନ୍ତୁଷ୍ଟିର ଅନୁଭବ ଦେବା ପାଇଁ – ଏହା ସହିତ, ମୃତ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଆସୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ଠିକ୍ ଏବଂ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଆସନ୍ତି ଯେ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଜୀବନରେ ଖୁସି ହେବା ଉଚିତ୍ |

4 – ତୁମର ମୃତ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି – ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା, ଯଦି ତୁମେ ଏକ ମୃତ ପରିବାର କିମ୍ବା ତୁମର ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଦେଖୁଛ, ତେବେ ସେ ଭବିଷ୍ୟତର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କେବଳ ସ୍ୱପ୍ନରେ ତୁମକୁ ଚେତାବନୀ ଦେବାକୁ ଆସନ୍ତି | ଏହା ସହିତ, ସେମାନେ ତୁମ ଜୀବନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି |

5 – ଇସାରା ରେ କୁହନ୍ତି ନିଜର କଥା – ତୁମେ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଆସୁଥିବା ମୃତ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ କେବେବି ସେମାନଙ୍କ ଶବ୍ଦ କିମ୍ବା ଶବ୍ଦରେ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀରେ ସବୁକିଛି କୁହନ୍ତି |

6 – ମୃତ ପରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାନ୍ତି – ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱପ୍ନରେ ମୃତ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ନିକଟରେ ଦେଖାଯାଏ, ନିଦରୁ ଉଠିବା ପରେ ସେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ହଁ, ନିଦରୁ ଉଠିବା ପରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ବହୁତ ସକାରାତ୍ମକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

7 – ଏହି ସ୍ୱପ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଦୁଖାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ – ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ | ହଁ, ପ୍ରକୃତରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଦୁଖାରୁ ବାହାରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

8 –  ଏହିପରି ସ୍ବପ୍ନ ସହିତ ବଦଳିଯାଏ ତୁମର ଜୀବନ – ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଖାଯାନ୍ତି, ଏହା ଜୀବନ ବଦଳିବା ଭଳି ଲାଗେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଦଳିଯାଏ | ହଁ, ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନରୁ ଶିଖନ୍ତି ଏବଂ କିଛି କରନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଭଲ ଆବସ୍ଥା କୁ ଫେରି ଆସେ | ଯଦି ତୁମେ ମଧ୍ୟ ତୁମର ସ୍ୱପ୍ନରେ ତୁମର ମୃତ ପରିଜନକୁ ଦେଖ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତୁମ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *